Изобретиха смарт тъкан, която ще ни позволи да докосваме обекти във виртуална реалност


digital.bg |
29 Ноември 2020г.

Устройствата с виртуална реалност имат голям потенциал особено в сферата на забавлението. Ако сте използвали VR джаджа вероятно сте наясно с предимствата на технологията. Важно е да споменем също, че най-големият проблем на VR е, че твърде бързо се натоварват тялото и очите.
Повечето потребители изпитват чувство на дискомфорт след 10-15 минути носене на VR очила, което продължава да бъде сериозно ограничение. Учените от цял свят работят над ефективни решения на проблем и също така искат да добавят чувство за усещане при възпроизвеждане на виртуална реалност.
Подобна идея ще промени изцяло възможностите на VR джаджите, като позволи да докосваме и усещаме виртуални обекти. Решението е създаването на изкуствена кожа , която да го позволи, но това е доста сложен процес.
Вече сме виждали прототипи на смарт тъкани и материали, които опитват да гарантират хаптична връзка между потребителите и виртуалната среда. На този етап възможностите им не са достатъчно добри, за да намерят място в реални VR очила на пазара.
Екип от учени на Cornell University вече провеждат тестове с уникален сензор, който е достатъчно разтеглив и може да разбира какви предмети на докосвате. Съчетанието между тези характеристики може да предизвика голяма революция в начина, по който си взаимодействаме с обектите във VR среда, съобщава NewAtlas.
Във вътрешността на сензора има оптични влакна с фибро оптични влакна, които анализират промени в дължината на вълната, за да измерват елементи като температура. Учените са създали ръкавица с прозрачно полиутераново ядро, към което е свързан LED модул, заредени с абсорбиращи багрила.
Когато движете пръстите въпросните багрила се превръщат в "пространствени енкодери", които отчитат точно какво се случва.
Още от Digital: Най-добрите приложения за гледане на снимки и видео във виртуална реалност