Компанията Oklo планира да построи в щата Тенеси първия по рода си обект на стойност 1,68 млрд. долара, който ще преработва ядрени отпадъци в гориво за усъвършенстваните реактори на компанията. На първия етап Oklo планира да създаде център за преработка в Оук Ридж.
Ядреният стартъп е сред компаниите, които разработват иновативни технологии за реактори, които ще се нуждаят от друг тип ураново гориво, което все още не е широко разпространено. Центърът за преработка също ще помогне за решаването на сложния проблем с нарастващите обеми ядрени отпадъци. Атомната енергетика осигурява около 18% от електроенергията в САЩ и половината от цялата чиста енергия в страната. Търсенето на атомна енергия нараства на фона на увеличаващите се нужди от електроенергия за заводи, електрификация на жилища и центрове за данни, поддържащи работата на изкуствения интелект.
„Горивото е най-важният фактор за въвеждането на усъвършенстваната атомна енергетика на пазара“, заяви генералният директор на Oklo Джейкъб Девит.
Горивният обект ще бъде първият център от този вид в САЩ, финансиран с частни средства. Неговото създаване изисква одобрение от Комисията за ядрено регулиране на САЩ. Очаква се той да бъде пуснат в експлоатация в началото на 2030-те години.