Седнах да поговоря с един икономист с много опит в държавната администрация. Питах го за еврозоната, и по-специално какви са рисковете за България от приемането на единната европейска валута през 2026г.? Ето синтез на неговите аргументи.
➢ Прибързаното влизане в Еврозоната без да са налице сериозно финансови и макроикономически анализи може да доведе до негативни ефекти, както за ръста на българската икономика, така и да предизвика сериозен удар срещу най-уязвимите слоеве на населението.
➢ В момент на сериозни геополитически размествания, вихрещи се икономически и тарифни войни, без яснота кои глобалните икономически играчи ще надделеят и какво ще се случи с икономиката на ЕС да се натискаме за скоростно влизане в еврозоната изглежда като хвърляне на държавата в окото на бурята.
➢ Твърде подозрително е какви мотиви се крият зад прибързаното и под натиск приемане в еврозоната. Последния (редовен) конвергентен доклад за България бе публикуван през м. юни 2024 г. и в него бе посочено, че България няма готовност за членство в Еврозоната. Какво наложи само 7 месеца след това през месец февруари управляващите да поискат извънреден такъв, при положение, че следващият редовен доклад трябва да бъде изготвен през юни 2026? Има ли политически договорки зад това и каква е целта?
➢ Има ли някой интерес от освобождаване на около 78 млрд. лв. валутни резерви (за месец май) на държавата и кой ще сложи ръка над тези пари? Това реално са средства, които са акумулирани отново чрез лишения на всички българи и българския бизнес през годините на прехода, за да обезпечат валутния борд. Къде ще отидат тези средства, кой и как ще се възползва от тях е въпрос на който няма отговор.
➢ България трябва да внесе в европейския механизъм за стабилност около 7.5 млрд. евро. Това е фонд, който трябва да гарантира, обезпечава и отпуска средства на други държави с висока задлъжнялост и на ЕК.
Решенията къде да отидат тези средства (ако някоя държава фалира?) се вземат основно от 5 държави (спрямо тежест в общия размера на брутния вътршеен продукт на € зона) Франция, Италия, Испания, Германия и Нидерландия. Парадоксално в този клуб са и най-задлъжнелите държави в еврозоната. Никой не говори за това, разбира се.
➢ На практика излиза, че в момента свежият ресурс, който България до донесе е добре дошъл като като допълнителна финансова за бъдещи политики на ЕС, като плана за превъоръжаване и наливане на оръжие за войната в Украйна. Защо се прокарва тезата, че ако сега не влезнем в еврозоната утре няма да ни искат?
➢ Дали целта на управляващите е наистина да направят стъпка към нашата евроинтеграция или отново става въпрос за поредното огромно ощетяване на българските граждани и българския бизнес за сметка на шепа самозабравили се български и европейски лидери. ➢ Управляващите трябва да отговорят какво ще се случи и с освободените от резерва десетки милиарди и за какво ще бъдат похарчени?
Дали пак няма да бъдат отклонени и натъпкани в чували и чекмеджета?
➢ и накрая - last but not least, както казват братята американци, за г-н Борисов знаем, че отдавна пълноправно и ексклузивно членува в еврозоната. Видяхме го в чекмеджето му, което бе пълно с тлъсти едри евробанкноти, обезпечени със златно покритие в кюлчета. Очевидно човекът разбира € зоната така.