За Бюджет 2024 няма какво интересно да се каже, вече сме на 4 млрд. дефицит или 2% от БВП, ако бюджетът се изпълни в частта си с капиталовите разходи, ще надхвърлим 3% и няма да изпълним изискването за присъединяване към Еврозоната.
Съответно няма да си изпълним капиталовата програма, за да не надхвърлим 3%.
Déjà vu.
По интересен е разговорът за криптовалутите.
- Невярно е твърдението, че криптовалутите нямат стойност извън доверието на хората в тях. Вътрешноприсъщата стойност на криптовалутите и Биткойн в частност е лесно изчислима от количеството енергия, необходима за производство на един биткойн.
В случая през 2024 г. изхабената енергия за добив на биткойни е около 160 TWh или нещо около годишната консумация на енергия на държава като Полша.
Това е стойност, както по Рикардо, така и по Маркс, тъй че твърдения за липса на стойност са лишени от смисъл. - За последното десетилетие Биткойн е най-добре представящия се финансов актив в 7 от 10 години.
Препоръката на Европейската централна банка и Европейския банков орган да не се инвестира в криптовалути е лишена от икономическа логика и лесно оборима емпирически. - Биткойн са изключително неподходящо средство за извършване на престъпна дейност.
Всяка трансакция в системата на биткойн се публикува в публичен леджър, още от първата трансакция в самата система. За правоохранителните органи е много лесно да се проследи всяко едно движение на биткойни.
- След листването на борсово търгувани фондове на Биткойн и Етереум на нюйорската фондова борса все по-малък е броят на инвеститорите, които не притебават такъв актив в портфолиото си.
В края на 2024 г. да обсъждаме криптовалутите като екзотика е несериозно.
*Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционни решения.