Над 8 000 компании са засегнати от свръхрегулациите в закона Българските прагове за одит - 5 пъти по-рестриктивни от препоръчаните в Директива
На заседание на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска промени в Закона за счетоводството, чрез които да бъде намалена административната и финансова тежест за микро и малките предприятия у нас. Промените в закона са продиктувани от нуждата от хармонизиране на българското законодателство с европейското и конкретно заради въвеждането на необходимостта за нефинансово отчитане и докладване на нефинансова информация, свързана с устойчивостта. Това обяви изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов по време на заседанието.
По думите му, въпреки работата на АИКБ за намаляване на тежестта за бизнеса от новите регулации ще бъдат засегнати всички предприятия, в това число микро и малките предприятия, а увеличението на административната тежест ще е огромно.
„АИКБ винаги е поставяла приоритет върху това административните и регулаторни режими в България да бъдат сведени до минимално изискуемите от европейското законодателство, за съжаление, много често в България се престараваме и пререгулираме, и свръхрегулираме над европейските минимални изисквания“, заяви Добрин Иванов.
По време на изказването за свръхрегулираното българско законодателство изпълнителният директор на Асоциацията даде пример с праговете за задължителен финансов одит на финансовите отчети на предприятията, като в България са установени 5 пъти по рестриктивни критерии за задължителен одит отколкото Европейската счетоводна директива изисква.
Българският закон за счетоводството задължава над 8 000 малки предприятия да одитират годишните си финансови отчети. По думите на Добрин Иванов никой няма нужда от тази заверка - нито предприятията, нито работниците, нито НАП, нито обществеността. Единствените, които имат полза от одитирането на тези над 8 000 микро и малки предприятия, са одиторите, които получават финансова облага от тази дейност за сметка на предприятията.
„Това положение създава огромна административна и финансова тежест за малките предприятия. Ангажира човешки ресурс, с какъвто те не разполагат и ги лишава от финансови ресурси, които могат да бъдат инвестирани в технологично обновление, иновации, увеличение на работните заплати и т.н. Намалява тяхната конкурентоспособност, защото техните конкуренти от Румъния, Гърция, Сърбия работят в по-добра бизнес среда и не плащат и не губят време за НИКОМУ НЕНУЖЕН одит на финансовите им отчети“, допълни Добрин Иванов.
АИКБ предлага в Закона за счетоводството да бъдат приети промени, с които да отпадне изискването за задължителен финансов одит за всички малки предприятия в България. По време на дискусията отношение не взеха и не декларираха подкрепа за предложението на АИКБ представители на други работодателски организации.
„На проведените предизборни срещи с работодателските организации политическите партии декларираха, че ще работят за подобряване на бизнес средата и облекчаване на административните тежести за бизнеса. Сега имате възможност практически да изпълните обещанията и декларациите си. Призовавам Ви, освободете малките предприятия от задължението им за финансов одит“, завърши изказването си изпълнителният директор на АИКБ.
Народните представители, членове на Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание се съгласиха с изложените аргументи и заявиха, че ще търсят общоприемливо решение на проблема с предложения за изменение между първо и второ четене на закона в комисията.