MET Group стартира дейността на свой нов соларен парк в Източна Унгария

MET Group стартира дейността на своята втора соларна електроцентрала в град Каба, Източна Унгария. Проектът „Каба 2“ обхваща площ от 31 хектара, на която са инсталирани над 33 000 слънчеви панела.

Фотоволтаичният проект е собствена разработка на „зелен проект“, стартирана след въвеждането в експлоатация на проекта за първия соларен парк на MET „Каба“ (KSP) през 2021 г. Проектът „Каба 2“ е разположен на около 200 км източно от Будапеща, в непосредствена близост до площадката на KSP и използва съществуващата инфраструктура за свързване към мрежата.


Новосъздадената централа използва най-съвременните технологии и е с очакван срок на експлоатация от поне 30 години. Произведената електроенергия е в размер от 23,4 MWp постоянен ток и е достатъчна за захранване на приблизително 13 000 местни домакинства.

Клайв Търтън, председател на изпълнителния съвет на дивизия „Зелени активи“ на MET Group и кметът на град Каба – Ема Сеги, произнесоха речи на официалната церемония по прерязване на лентата на проекта. „В последните години делът на слънчевата енергия в Унгария нарасна значително. През 2023 г. той достигна близо 19,5% от общото производство електроенергия, а днес възлиза на около 33% от енергийния микс. Цената на слънчевата енергия е ниска, широко достъпна и 100% устойчива, което е огромен принос за енергийния преход в Европа и света. Радваме се, че МЕТ съдейства за този преход и има ключова роля в процеса – благодарение на най-новата фотоволтаична централа „Каба 2“, както и с останалите ни проекти за слънчева и вятърна енергия и батерии за съхранение на енерги“, сподели Клайв Търтън.

Успоредно с анонсирането на старта на проекта на събитието, бе представено и решение за съхранение на дъждовната вода в двора на местната детска градина в град Каба. В рамките на програмата за корпоративна социална отговорност „MET Farm“, енергийната компания подкрепя детските градини, като общност, чрез обучение по устойчивост, както и насоки за конкретни подобрения. Обезпокоително продължителната лятна суша направи примерния проект дори още по-актуален, тъй като към момента събраната дъждовна вода се съхранява в резервоари, използва се за поливане на градините и за пълнене на градинското езеро, вместо да се губи в канализацията.

Шандор Силаги, директор на инженерната фирма Brillfield, осъществила проекта за преустройство на детската градина в града, добави: „Силата на слънцето и на вятъра вече се използва активно на промишлено ниво. Въпреки това, не бива да забравяме необходимостта от разумно използване на дъждовната вода, като един също толкова важен природен ресурс. Докато първите две могат да бъдат управлявани с помощта на стандартизирани технологии, оптималното решение за управление на дъждовната вода винаги трябва да бъде съобразено със спецификата на всеки обект.“

Вижте още:

Двете организации ще реализират поредица инициативи чрез програмите „Лични финанси“ и „Практични финанси“ с цел да подготвят учениците с основни...