Търговската война на Тръмп е благословия за този свят

Преди години направих дълбоко проучване за филм, който започнах да снимам за земеделието в България и храната, която отглеждаме на нашите земи; точно какво произвеждаме, какво й е качеството, колко струва и къде отива най-накрая. Моите констатации в един момент бяха толкова потресаващи, че дори нямах енергия да довърша самия филм.

Една от абсурдните истории беше тази. Голяма част от зърнените култури отива в Холандия, където известната Американска фирма Cargill има големи бази и преработователни заводи. Също така и повечето слънчоглед отпътува към холандски пристанища.


В красивата Холандия голяма част от българското земеделско злато се превръща в храна за прасета, от които в Холандия има повече от хора, макар че е една от най-гъсто населените държави на света. Холандия храни своите прасета предимно с въглехидрати и мазнини от България, Украйна и дори от Аржентина, ако там годината е добра. Протеините (соята) Cargill и партьори ги внасят предимно от Щатите и Бразилия.

След като прасетата достигат 125 кила с храни, които са пътували повече километри от позорното авокадо - за което в Холандия ни предупреждават, че остава много голям въглероден отпечатък - ги карат в Германия или Белгия. След като прасетата, изминавайки 400 км в ТИР-ове на 3 етажа и първи приживявания на света извън клетката в Холандия, където са се наслаждавали на българската трапеза, ги колят.

В Германия или Белгия, защото е с няколко стотинки по-евтино, нали разбирате. На задния изход на завода чака италиански камион. Мъртвите животни, отворени, изчистени и запърлени, качени на едни куки през задните си крака влизат по едни релси в италианския ТИР. Отпътуват към Северна Италия.

В Италия разфасоват прасетата и бутовете ги инжектират с течен пушек. За да има цирк преминават и за няколко часа през едни специални стаи, в които ги обдишват с ароматен дим. Всичко това се случва, за да могат да станат холандските бутове италианско прошуто.

Тук голямото пътешествие не свършва, защото след като шунката вече има официален италиански произход, нов камион ги откарва към Румъния. Щеше да е пълна пародия ако беше България, но явно италианците по-лесно се разбират с румънците. Поне езикът им е близък.

В Румъния ги транжират шунките и между всяко резенце слагат целофанче. На края вече вакумират 10 супер-тънки "слайсове" в красиви пакетчета, които ги изпращат във всички супермаркети на света... Това, дами и господа, е свободната пазарна икономика, свещения грал на икономистите. От когато се помня и следя новините ни лъжат с абсурдната идеа, че е добре в управлението да има предимно икономисти.

Видяхме какво стана с икономистите; светът вече е с пръстите в пропастта. Излиза, че на моменти е по-добре в управлението да има само идиоти, като в САЩ в момента. Нека те да спрат това феноменално деструктивно световно колело, което върти миларди тонове стоки безцелно върху земното кълбо, освен за това някой друг тарикат да врътне някаква далавера.

Демокрацията не е за прости хора. Свободите идват с много отговорности. Една от тях - и то най-фундаменталната - е да предадем света на нашите деца една идея по-добър от както ние  го намерихме, когато се родихме.

Производствените процеси, не само на нашата храна, но и на дрехите, колите, електроники, общо взето на всичко, което мислим, че имаме нужда, са позорни и компроментирани, дори вредни. Те са най-основната заплаха за нашето оцеляване в дългосрочен план. Предстоят много импровизации след смелите маневри на Тръмп.

Съмнявам се, че имал предвид безмилостното влачене на прасета из цял свят, но резултатът е един и същ. Европа - и света - ще бъде принудена да преструктурира всички производствени и логистични процеси така, че да станат по-ефикасни, по-енергоефективни и по-хуманни. Амин.

Вижте още:

Осмокласникът от гимназия „СофтУни БУДИТЕЛ“ впечатлява журито с проект-игра срещу ядрените оръжия. В средата на март Александър Донков, ученик в 8...