Браншът предупреди за риск от блокиране на инвестиционния процес в страната

Професионалните организации сезират премиера за излишни екопроцедури без аналог в европейската практика.

Координационният съвет на браншовите организации в архитектурно-строителния сектор ще сезира министър-председателя Димитър Главчев за сериозен риск от блокиране на инвестиционния процес в България. Поводът е изискването на МОСВ за екосъгласуване на всички инвестиционни проекти и устройствени планове, включително най-дребните строежи от шеста категория като летни кухни, огради и гаражи. Позицията на професионалните организации бе представена на пресконференция на 7 ноември в БТА.


Видео запис от събитието можете да гледате тук: https://www.bta.bg/bg/pressclub/archive/23712

„Писмото на МОСВ с указания за екосъгласуване на всички проекти предизвика хаос в целия инвестиционен процес. Става изключително трудно за гражданите да си построят кухня, гараж, ограда, защото трябва да съгласуват проектите си с районните инспекции по околна среда и води (РИОСВ), да плащат високи такси и да чакат отговор над 6 месеца. Процесът се усложнява безумно, тъй като РИОСВ не разполагат с достатъчен капацитет да се справят в законовите срокове. Буксува важен икономически ресор, който осигурява значителна част от БВП на България“, заяви председателят на Камарата на архитектите в България (КАБ) арх. Владимир Милков.

Професионалните организации настояха министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров да отмени спешно указанията си и да се възстанови доскорошната практика, при която не е било необходимо екосъгласуване на всички проекти. Изискването на МОСВ не трябва да се прилага при проекти, които не попадат в защитени зони и се намират в урбанизирани територии с устройствени планове, които вече имат ОВОС. „Призоваваме премиерът да се предприемат действия по най-бързия начин, за да не се товарят гражданите и бизнеса с безсмислени процедури. Освен, че забавят, изнервят и оскъпяват процеса, указанията на МОСВ натоварват администрацията с несвойствени функции. Обществото очаква държавата да работи за намаляване на административната тежест и корупционните практики, а в случая се сблъскваме с точно обратното“, категоричен бе проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ.

Главният архитект на Община Правец Мариела Андреевска коментира, че всички български общини срещат сериозни трудности поради новите указания на МОСВ. „Блокират се процесите по устройство на територията и инвестиционната дейност. Малобройните състави на РИОСВ са залети с безсмислено кипящ труд вместо да насочат усилията си към дейности по опазване на околната среда“, заяви арх. Андреевска. Според нея може да се създаде регистър, свръзан с кадастъра, който да дава информация за наличието на ОВОС за различните територии в страната. Протестни писма до МОСВ са изпратени още от главния архитект на Столична община Богдана Панайотова и от главния архитект на Община Белица Константин Христов.

„Искаме министърът на околната среда и водите да докаже, че може да спази законовите срокове от 2 седмици, които се изискват при екосъгласуване. МОСВ не разполага с административен капацитет да изпълни заповедта на министъра. Защо администрацията трябва да се натоварва с тежка и безсмислена дейност? Това е против съвременните европейски концепции за намаляване на корупцията и бюрокрацията“, коментира инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) и ротационен председател на Координационния съвет.

Председателят на регионалната колегия на КАБ в Бургас арх. Събин Попов алармира, че има опасност инвестиционният процес в морския град да спре напълно поради огромната административна тежест в РИОСВ Бургас. По думите му в регионалната екоинспекция ежегодно се внасят по 150 хил. преписки, които се преглеждат едва от трима служители. Процедурите отнемат над 6 месеца, тъй като не достига административен капацитет.

В РИОСВ София има над 100 хил. нерешени преписки, чийто брой ще продължи да расте лавинообразно, ако не се отмени разпореждането на МОСВ, предупреди и инж. Цветко Туджаров, председател на Българска асоциация на архитектите и инженерите – консултанти (БААИК). Председателят на КИИП инж. Марин Гергов също подкрепи необходимостта от отмяна на писмото на МОСВ с цел намаляване на административната тежест.

Вижте още: