Цените на жилищата са поскъпнали с 16%  от началото на 2023 насам

Не се очаква спад на цените, а според експерти е нормално да наблюдаваме покачване след присъединяването на България към Еврозоната.

НСИ отчита 16% поскъпване годишна база на жилищата в страната през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период през 2023 г., като сделките с недвижими имоти се увеличават с 8.7%. След присъединяването на страната ни в Еврозоната се очаква цените на жилищата да се вдигнат. От друга страна, повишаването на доходите показва тенденция да се инвестира в недвижими имоти и това движи пазара, посочва в свой анализ пред Bloomberg Йордан Йорданов, съсобственик и управляващ директор на агенцията за недвижими имоти "Нов Дом 1".


Пазарът на недвижими имоти в България показва регионални разлики с леко успокояване след бурния ръст през предходната година. Варна, макар и с най-висок ръст на цените в страната, бележи най-нисък ръст на сделките, докато в Бургас се наблюдава изненадващ скок от 43% ръст на сделките в сравнение със същия период на 2023г. Естествено основен стимул за това е добрата локация с излаз на море и транспортен достъп. Наблюденията показват, че във Варна и София се търсят по-големи имоти, включително в затворени комплекси, а новото строителство доминира пазара с все по-високо качество. Инвестиционният интерес в Бургас е насочен към имоти с потенциал за отдаване под наем. Високото си съотношение продажна/наемна цена очертава Бургас като привлекателна дестинация.

Ще процъфти ли секторът при влизането на България в Еврозоната?

Редица финансови и икономически експерти посочват еврото като трамплин за българската икономика. Това коренно би променило и облика на пазара на имоти, тъй като той се влияе изключително много от инфраструктурата, качеството на пътищата, състоянието на болниците и на частните предприятия. Когато страната ни подобри облика си, имотите също ще станат атрактивни не само за българските купувачи, а и за чуждестранни брокери. Според Йорданов, българският пазар все още е силно подценен, защото купувачите са предимно българи.

„В момента България е с най-ниски цени на имотите в Европа. Ако еврото навлезе и се напасне добре, пазарът може да се промени много бързо, данъците вероятно няма да се променят процентно, както и лихвите по кредитите, но цените ще скочат, защото покупателната способност ще се увеличи заради планирано повишаване и на заплатите. В следствие, чуждестранните инвеститори ще предпочетат България заради все още атрактивните условия у нас за търгуване с имоти. Пазарът в Хърватия отчита скок на цените с 10-18% за цялата 2023 г. Следвайки примерът на последната присъединила се държава към еврозоната” - коментира Йордан Йорданов в подкаста “Бизнес лупа: България”.

България е една от най-привлекателните страни за инвестиции заради ниските лихви и данъците. Водещите компании на пазара на недвижими имоти развиват различни инструменти, с които повишат доходът от инвестиции за своите клиенти. Пример е програмата "Прави пари докато си почиваш" на агенция “Нов дом 1”. Чрез нея инвестицията в недвижим имот е гарантирана и сигурна, а приходът е с увеличение от 13% върху инвестираната сума с пълно възстановяване на капитала в края. Използването на надеждни и изпробвани методи за инвестиции снижава до минимум шанса за евентуалните трусове от динамичните промени в сектора.

Вижте още:

Със старта на новата учебна година СофтУни БУДИТЕЛ и Съветът на жените в бизнеса в България поставят основите на значимо партньорство, в рамките на...

На 16-ти септември частните детски градини, училища и гимназии, членове на Българската асоциация на частните училища (БАЧУ), отпразнуваха началото...