Държавата убива малките оператори, като дава 468 млн. лева на мобилните

Българската държава планира да даде на 3-те мобилните оператори 468 млн. лв. по Плана за Възстановяване и устойчивост (ПВУ), като изключва от възможността за този ресурс да кандидатстват малките и средни телекомуникационни оператори. За това алармира Браншовата асоциация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО), която призовава правителството да преразгледа процедурата и да защити интереса на българските потребители.

Правителството е стартирало процедура (BG-RRP-7.008) за изграждането на мрежи с много голям капацитет за осигуряване на достъп до интернет в селски и слабонаселени райони, като е заложило незаконосъобразни изисквания, които ще изкряват още повече телекомуникационния пазар в страната. Според БАБТО наливането на още финансов ресурс само в 3-те мобилни оператора ще влоши още повече конкуренцията на българския пазар и ще доведе до убийството на малки и средни телеком оператори.


„С настоящата процедура държавата действа в ущърб на интересите на българските граждани и в разрез с основни принципи на европейското право и свободната конкуренция. Административните и финансови бариери, поставени пред малките и средни телекомуникационни компании, както и ограничаването на достъпа им до европейско финансиране, ще доведат до понижаване на качеството на услугите и до нови, координирани увеличения на цените за крайните потребители — тенденция, която вече наблюдаваме в последните години.“, коментира Ангел Василев, председател на БАБТО.

В стартиралата в началото на годината процедура е залегнало условието, че за финансирането могат да кандидатстват само мобилните оператори, при положение, че целта на заданието е изграждането на оптична мрежа. Поставено е изискване за 6 млн. собствен капитал от страна на кандидатстващото дружество, което е допълнителна финансова бариера пред малкия и среден бизнес и не кореспондира с предмета на процедурата.

„Ние не искаме държавата ни да загуби поредните средства от Плана за Възстановяване и устойчивост. Именно затова призоваваме правителството да промени критериите за участие и да удължи срока за кандидатстване, който изтича на 11 април. Още след обявяването на процедурата в началото на годината ние изпратихме писма до всички компетентни органи и министерства, както и заведохме дело в Софийския административен съд. За съжаление, нито регулаторните органи, нито министерствата предприеха действия за премахване на дискриминационните условия“, допълва Ангел Василев.

Осигуряването на финансов стимул за 3-те мобилни оператори не е прецедент. БАБТО припомят, че през 2023 г. правителството рязко намали с 40% таксите, които те плащат на държавата за ограничения честотен ресурс, с цел да се предотврати повишаването на цените на мобилните услуги към крайните потребители. Историята обаче показа, че повишение на цените за крайните потребители не само се случи, но мобилните оператори ги увеличиха цели три пъти за последните три години с над 28% за периода 2021-2023.

Всички ключови проблеми, които водят до изкривяване на конкуренцията и повишаване на цените в телекомуникационния сектор, са подробно описани в "Бяла книга", изготвена от БАБТО. В нея асоциацията не само идентифицира проблемите, но и предлага конкретни решения за тяхното преодоляване.

Вижте още: