Милениалите, поколението Z и техните начини за финансов успех

През май 2024 г. Австралийското статистическо бюро (ABS) обяви, че средният седмичен доход на възрастен на пълен работен ден в Австралия е около 1920 долара. Въпреки това, като се вземе само средната стойност за Gen Z и Millennials, седмичните приходи са много по-ниски - около 1240 долара. Друг доклад (на Monzo) посочва, че средната средна цена на наема е 627 долара, което представлява почти половината от седмичните приходи сред Gen Z и Millennials и по-малко от една трета от седмичните приходи за по-възрастните поколения. Отгоре на това индексът на потребителските цени се е повишил с 2,8% към септемврийското тримесечие на 2024 г. според Националната банка на Австралия.

Според проучване, проведено от Университета на Нов Южен Уелс (UNSW) в Сидни, средните наеми в Австралия са се увеличили след пандемията от COVID-19 и недостигът на социални жилища продължава да се засилва. Чрез комбинация от фактори австралийският жилищен пазар се е превърнал в стока за спекулации, в която младите хора не могат да си позволят да участват. Може да е една от най-надеждните инвестиции в традиционния смисъл, но на младите хора им липсва капитал, за да си позволят имот. До голяма степен ситуацията в останалата част от развития свят е сходна.

Вследствие на това много австралийски наематели са взели решение, по собствено желание или не, да напуснат големи градове като Сидни и Бризбейн. Така те се установяват в периферията им или в по-малки и отдалечени населени места, което им спестява пари, но значително усложнява ежедневието им.

Поколенчески инвестиционни подходи

Разделението между поколенията се простира до инвестиционните подходи, като инвестиционните тенденции на Baby Boomer и Gen X се различават значително от тези на Millennial и Gen Z. Що се отнася до това, разликата се крие в състезанието между недвижими имоти и фондовия пазар, интересно съответстващо на нисък и висок риск.

Бейби бумърите и поколението X успяха да си позволят имоти, като именно бумърите особено се възползваха от покачването на цените на имотите през 80-те и 90-те години след първоначалните си инвестиции. Gen X компенсира разликата с различни акции и се считат за балансирани инвеститори в по-голямата си част. Тези поколения дават приоритет на инвестициите с нисък до умерен риск – до голяма степен защото могат да си го позволят. През февруари 2023 г. беше съобщено, че повече от двама на всеки петима австралийци са забелязали спад в разполагаемия доход, което вероятно има нещо общо с покачващите се цени на наемите.

От друга страна, Милениалите и поколението Z се борят изобщо да си позволят някакъв имот и макар че може да не се очаква поколението Z да притежава имот скоро, цените на наемите правят живота им много по-труден. И двете поколения се обърнаха към инвестициите на фондовия пазар и ETF вместо да се опитват да инвестират в недвижими имоти, като Gen Z са почитатели и на криптовалутите.

Възможно надценяване на пазара на жилища

Според автора на мнение за личните финанси Джеймс Грубер жилищата са надценени с над 40%.

„Ще предположа, че оценките имат значение и те се споменават малко, защото цените на жилищата остават абсурдни“, споделя Грубер. „До 40% надценени според моята оценка. И това жилище тук е много по-скъпо от „Великолепната седморка“ на американските технологични акции, които са високо оценени, но имат безкрайно по-добри перспективи за растеж. Ще твърдя също, че има много високи шансове, че възвращаемостта от ASX лесно ще победи тази от жилищни имоти през следващите 10 и 20 години.“

Милениалите и поколението Z предпочитат фондовия пазар

Очевидното надценяване на жилищния пазар накара мнозина да предположат едно от двете неща: или че сривът е неизбежен, или че инвестицията в имоти просто ще бъде твърде скъпа. И двете мнения показват, че инвестирането на фондовия пазар сега е по-добър вариант, отколкото да се изчаква за възможност за имот. Когато обмислят инвестиция в недвижими имоти срещу фондовия пазар, Милениалите и поколението Z изглежда са стигнали до извода, че фондовият пазар има потенциала да увеличи тяхната покупателна способност достатъчно, за да могат в крайна сметка да си позволят място за живеене някой ден.

По същество инвестициите в акции и микроинвестициите са много по-разумни покупки от закупуването на къща направо, особено когато стойността на жилищния пазар е поставена под въпрос.

Фокусиране върху сектори, готови за бъдещ растеж

Инвестициите на младите са особено фокусирани върху сектори като технологии и възобновяема енергия, като и двете реално са инвестиции в бъдещето, а не обещание за незабавна възвръщаемост. Технологичните компании със сигурност са ценни, но компаниите за възобновяема енергия разчитат на промени в политиката и на обща промяна на обществото към осведоменост за климата.

Австралийската борса за ценни книжа (ASX) демонстрира това с тенденция към инвестиции в технологични акции, които все повече се възприемат като възходящи инвестиции. Технологичните компании продават продукти, които са от съществено значение за съвременното общество.

Вижте още: