https://digital4sofia.com/

Правилата на ЕС за устойчиви мебели ще влязат в сила през 2028 г.

Работният план за въвеждането на изискванията за екодизайн и енергийно етикетиране за периода 2025-2030 г. бе обявен от ЕС в средата на април. Това се приема за ключов етап в прилагането на нормативната уредба за устойчиви продукти, която тепърва ще бъде изработена.

Прилагане на ЕSPR

Работният план очертава първите конкретни стъпки за прилагане на Регламента за екодизайн на устойчиви продукти (ESPR), включително кои продукти ще бъдат с приоритет и какви изисквания ще бъдат поставени пред тях. Целта на ESPR е превърне продуктите на пазара в ЕС в по-устойчиви.


Въз основа на проучвания и събиране на мнения от заинтересованите страни ЕС определи първите продукти, които ще подлежат на регулацията съгласно ESPR. Като основни фактори за избора бяха взети: въздействие върху околната среда, обем на пазара, съществуващи регулаторни пропуски и потенциал за подпомагане на целите в областта на климата и енергетиката. В работния план, публикуван през април тази година, бяха оповестени продуктовите групи с приоритет, сред които мебели и матраци. Въведени са и ключови понятия като пригодност за ремонт, възможност за рециклиране, цифров паспорт на продуктите.

Изисквания

Според регламента съществуват хоризонтални изисквания, които представляват правила, прилагащи се за множество продукти в рамките на даден сектор или категория. Такъв тип са например пригодност за ремонт, използване на рециклирани материали и възможност за последващо рециклиране на продукта. Хоризонталните изисквания са различни от вертикалните, които засягат един конкретен продукт.

Делегирани актове за всяка категория продукти

ESPR всъщност предоставя правната основа за определяне на изискванията за екодизайн, но те ще се различават за всяка категория продукти. Ще бъдат изработени нормативни актове, наречени делегирани, които ще включват по-специфични правила и изисквания, съобразени с конкретни категории, юрисдикции или контексти, в сравнение с по-общия регламент на ЕС. В тези делегирани актове ще бъдат очертани конкретните изисквания за всяка продуктова категория, които все още се разработват и ще бъдат публикувани до януари 2026 г.

Екодизайн

Продуктите, пуснати на пазара на ЕС, ще трябва да отговарят на изискванията за екодизайн:

•​Дълготрайност и надеждност на продукта

•​Възможност за повторна употреба на продукта

•​Възможност за надграждане, поправка, поддръжка и обновяване на продукта;

•​Наличие в продуктите на вещества, пораждащи безпокойство

•​Енергийна и ресурсна ефективност на продукта

•​Съдържание на рециклирани материали в продуктите

•​Повторно използване и рециклиране на продуктите

•​Въглероден и екологичен отпечатък на продуктите

•​Очаквано генериране на отпадъчни материали от продуктите

Цифров паспорт

ЕSPR ще бъде основа за определяне на правилата за екодизайн и ще предостави на всеки продукт в ЕС цифров продуктов паспорт (DPP). Този документ щет заема централно място в прилагането на ESPR. Цифровият паспорт ще направи данните за устойчивостта на ниво продукт, като например използвани материали, въглероден отпечатък, дълготрайност и инструкции за ремонт, достъпни по цялата верига на стойността. За разлика от традиционния енергиен етикет, този ще дава възможност за прозрачност и проследимост за по-широк кръг продукти. DPP ще гарантира, че съответната информация, като например състав на материалите, вещества, пораждащи безпокойство, въглероден отпечатък, дълготрайност и как да се ремонтира или рециклира даден продукт, е на разположение на тези, които се нуждаят от нея: предприятия, потребители и публични органи.

Комисията вече разработва стандартизиране на начина, по който цифровите паспорти ще работят в различните сектори, включително правилата за носителите на данни, инфраструктурата и оперативната съвместимост. Точната информация, която се изисква, ще бъде описана в делегирани актове за конкретните продукти.

ESPR изисква паспортът да следва следните критерии:

•​Носител на данни като QR код или NFC етикет. Той ще бъде свързан с уникален код, подобен на пръстов отпечатък, който идентифицира цифровия паспорт на конкретния продукт.

•​Носителят на данни ще придружава продукта. Ще бъде разположен върху продукта, опаковката или ръководството. Този носител на данни, подобно на QR кода, трябва да бъде поставен директно върху самия продукт, върху опаковката му или върху всички документи, с които той се доставя. Точното място ще бъде определено по-късно спрямо всеки конкретния случай.

•​Стандартизиран код за лесно разчитане: Както носителят на данни (като QR кода), така и уникалният код ще следват специфичен формат, за да се гарантира, че всеки може да ги разбере. Този формат се основава на международен стандарт, наречен ISO/IEC 15459:2015.

•​Ясна и достъпна информация: данните в самия цифров паспорт трябва да бъдат лесни за четене и разбиране от машините. Освен това информацията трябва да бъде налична във формат, който може да бъде споделян и използван от различни системи (оперативно съвместим). ‍

•​Конкретните подробности, като например степента на подробност, която се изисква в паспорта (информация за модела на продукта, конкретна партида или всеки отделен артикул), и кой може да има достъп до тази информация, ще бъдат допълнително определени в делегираните актове.

Отпадъци

С ESPR се въвеждат правила за намаляване на отпадъците, което означава, че предприятията ще трябва да бъдат по-открити по отношение на това какво се случва с продуктите, които не могат да продадат. Те ще трябва публично да оповестяват:

•​Количеството на изхвърлените непродадени потребителски продукти.

•​Причините за изхвърлянето им.

•​Използваните методи за изхвърляне, като се спазват принципите на йерархията на отпадъците.

Въпреки че Регламентът за ЕС за защита на потребителите позволява на ЕС да изготвя правила за забрана на унищожаването на непродадени продукти и да включва тези забрани в работните планове, Комисията няма да приложи тази възможност в настоящия работен план. Очаква се информация за новите правила за оповестяване, които ще послужат като информация за евентуални бъдещи забрани.

Срокове за прилагане на ESPR

Всяка продуктова група ще следва поетапен процес - приемане (когато правилата бъдат официално публикувани) и прилагане (когато компаниите трябва да ги спазват). Предприятията обикновено ще получават прозорец за подготовка от над 18 месеца. Например в случая с мебелите прилагането на първите изисквания е предвидено за 2028 г. За матраците срокът е 2029 г.

Повече по темата може да прочетете от сайта на ЕС.

Вижте още: