ПАЕЦ „Академик Ломоносов“ е произвел първия милиард киловатчаса електроенергия, съобщиха наскоро от „Росатом“. Единствената в света плаващата атомна електроцентрала, разположена в арктическа Чукотка, е завършила първия си горивен цикъл, като за над пет години работа е покрила повече от 60% от енергийните нужди на региона.
Най-северната АЕЦ в света е оборудвана с два ядрени реактора КЛТ-40C, подобни на използваните на атомните ледоразбивачи. Централата е специално проектирана за работа в екстремни условия и осигурява чиста и стабилна енергия в отдалечените и труднодостъпни региони на Арктика. ПАЕЦ „Академик Ломоносов“ осигурява електричество и топлинна енергия на град Певек с население от 5000 души и на минните предприятия от Баимската рудна зона.
ПАЕЦ „Академик Ломоносов“ не е единственият проект в този сегмент - американската компания Westinghouse и британската компания Core Power обединиха усилията си за разработване на плаващи атомни електроцентрали, оборудвани с ултракомпактни реактори eVinci. Планира се тези модулни реактори от четвърто поколение с мощност до 5 MW да могат да работят над осем години без презареждане с гориво.
Компактният дизайн и изцяло фабричното сглобяване трябва да опростят транспортирането им, което представлява чисто и гъвкаво енергийно решение за острови, пристанища и крайбрежни общности.