Текущо във формалната образователна система в България има близо 56 000 учители, директори и заместник-директори с преподавателска заетост. От тях 65% са над 45- годишна възраст и 15% са над 60-годишна възраст.
Приложна академия за образование „Синдео“ стартира цялостна програма за нови учители, която има за цел да даде необходимите практически знания и умения на всеки, който има желание да преподава във формалното или неформалното образование в България. Обучението ще бъде в рамките на 9 месеца, като ще стартира през октомври и ще продължава до юни включително всяка година.
Програмата ще се фокусира върху изграждането на професионални умения за планиране, подготовка на учебна година, управление на учебния процес в рамките на учебните часове, социални и личностни умения за самопознание, работа с ученици и родители, съвместна работа с управленски и учителски екип, както и върху техническите умения за използване на дигитални технологии в образователен контекст.
„Учителската професия е призвание и е подходяща за хората, които искат да дадат стойност на обществото и припознават знанието като основна ценност. Въпреки традиционния имидж, учителската професия предлага множество перспективи за развитие и ще бъде все по-необходима. Условията на работа и заплатите се подобряват постоянно, което също прави кариерата в тази сфера по-привлекателна“, коментира Ангел Георгиев – учител и един от основателите на Приложна академия за образование „Синдео“.
По данни на НСИ във формалната образователна система в България има близо 56 000 учители, директори и заместник-директори с преподавателска заетост. От тях 65% са над 45-годишна възраст и 15% са над 60-годишна възраст. Според Приложна академия за образование „Синдео“, наличието на персонал в пенсионна възраст показва ясно нуждата от нови хора в образователната система. За 2023 година завършилите висше образование в сферата на образованието са малко над 7500 души. За сравнение, заетите под 25-годишна възраст за 2023/24 в общообразователните училища са малко над 1200 души. Това показва, че под 20% от завършилите висше образование в сферата на образованието работят по специалността си. Тези данни ясно показват необходимостта от качествена подготовка на хора, които да бъдат учители в образователната система в България.
Участниците, които преминат цялостната програма ще бъдат подготвени да започнат своя кариерен път в сферата на образованието. Най-добрите кандидати ще имат възможност да започнат работа в училищата, които са партньори на Приложна академия за образование „Синдео“ и вече са заявили интерес да наемат нови учители. Допълнително, всеки ще има възможност да придобие педагогическа правоспособност в един от университетите, с които си партнира организацията.
Програмата за обучение на нови учители ще се провежда онлайн, като целта е да има възможност в нея да се включат и бъдещи учители от по-малки населени места, където недостигът на кадри в сферата на образованието е най-голям. След завършване на програмата от „Синдео“ ще се ангажират с цялостна подкрепа на новите учители в рамките на първата учебна година за получаване на педагогическа правоспособност и справяне с предизвикателствата по време на учебния процес в училище.
„Синдео“ е първата изцяло приложна академия за образование в България, която има за цел да подпомага, подготвя и вдъхновява настоящи и бъдещи учители да се справят с предизвикателствата и да бъдат по-ефективни в съвременната динамична среда. Академията предлага богат спектър от обучения, семинари и разработва цялостни програми, които се фокусират върху практическите аспекти на образованието. Приложна академия за образование „Синдео“ е основана от младите учители Ангел Георгиев и д-р Теодора Димитрова, като през 2024 година проектът получава финансиране от инвеститорите Светлин Наков, основател на „СофтУни“ и предприемача Иво Кърлов, което има за цел да развие дейността на организацията.
Записването в цялостната програма за обучение на нови учители вече стартира и ще продължи до края на септември. Повече информация може да бъде открита на адрес: https://sindeo.org/full-program/.