1458341„АЛБЕНА” оживява на сцената на Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ” на 13 и 16 март -  90 години след Първата публикация на разказа във вестник „Зора” и 80 години след смъртта на неговия автор Йордан Йовков.

В центъра на тази драма стои една от иконите на българската литература – Албена. Почти век след нейното написване, Албена е определяна като един от най-влиятелните женски образи в нашата литература. Сбор от красота, невинност, съблазън, грях и смирение, тя истински вълнува и днес.

Историята на Албена, разказана от трупата на Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ”, е история за една обречена любов, която задава сложния въпрос за красотата, греха и разкаянието. „Звънкия смях”, „походката на кралица” и омайващото женско очарование на Албена, които я отличават от останалите, завършват картината на нейната изключителност.

Но каква е цената на това да си различен в едно патриархално общество, за което красотата е грях?

Има ли престъпление, ако мотивът е любов?

Подсъдна ли е красотата и трябва ли да бъде заклеймена?

Тези въпроси звучат особено актуално и днес в „АЛБЕНА” на режисьора Красимир Спасов:

„Красотата на Албена” и „магичното” й  въздействие върху околните е феномен, инспириран преди всичко от потребностите на колективното желание, от т.нар. „колективно либидо”. Разбира се, изборът на Албена за обект на всеобщо обожание си има своите реални основания -  физическата привлекателност, веселостта й, заразителният смях, свободата й на общуване, нека го наречем – покоряващото лекомислие на красотата. Оттук до съдбоносната греховна стъпка обаче е въпрос само на време И ужасното се случва.

И макар сценичната среда на Красимир Вълканов и костюмите на Мария Диманова да създават с точност атмосферата в „едно добруджанско село, малко преди Великден, в годините преди войните”, Йовковите послания звучат повече от актуално от сцената на Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ”.

Събитията в пиесата на Йовков се разиграват в дните на Страстната седмица – дните на мъките Христови. В нашия спектакъл това обстоятелство е от особено значение, то е нещо като нравствен климат, своеобразно мерило за поведението и постъпките на действащите лица.” – Красимир Спасов

Близо век по-късно въпроса за красотата и греха – съдбовно свързани в един женски образ, както и темата за дързостта да бъдем различни и порива да намерим себе си извън мярката на „общественото мнение”, отново вълнуват.

В ролята на противоречивата, красива и магнетична Албена е актрисата ГЕРГАНА ДАНДАНОВА. Актьорите АСЕН КОБИЛАРОВ и ВЕСЕЛИН АНЧЕВ се превъплъщават в образите на съпруга й Куцар и нейния любим Нягул. В ролята на Сенебирски е ИВАН РАДОЕВ.

В спектакъла участват още ЛУИЗАБЕЛ НИКОЛОВААЛЕКСАНДЪР ДОЙНОВСТОЙКО ПЕЕВРАДОСВЕТА ВАСИЛЕВА, СИМЕОН ДАМЯНОВ, СТАНИСЛАВА НИКОЛОВА, ВЛАДИСЛАВ ВИОЛИНОВТИГРАН ТОРОСЯНМИМОЗА БАЗОВА, ЕВЕЛИН КОСТОВА, ЙОРДАН АЛЕКСИЕВ, КАЛИН ИВАНОВ.

Вижте още:

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...

Стратегията е насочена към развитие на ангажираността с клиентите, многоканалния подход и управлението на взаимоотношенията.Революционната стратегия на Пощенска банка...