Кабинетът и търговските вериги стартират инициативата „Кошница с грижа“ за по-ниски цени

Правителството и големите търговски вериги обединяват усилия в инициативата „Кошница с грижа“, целяща овладяване на цените на най-неотложните стоки. Премиерът Румен Радев определи сътрудничеството като стратегическо партньорство, изградено след интензивна подготовка. Основен акцент е дългосрочното намаление на цените на български продукти, с което се стимулира родното производство.

Премиерът подчерта, че това не са краткосрочни промоции, а поет дългосрочен ангажимент. Той предупреди, че контролните органи ще продължат активно да следят пазара. Някои търговски вериги вече потвърдиха готовност за по-значителни отстъпки и по-дълги периоди на ценови облекчения.

Земеделският министър Пламен Абровски приветства доброволното включване на веригите, насочено към осигуряване на качествена родна храна. Продуктите от малката потребителска кошница ще поевтинеят с 15% за минимален срок от 6 месеца. Редица обекти са поели ангажимент да включат по-широк кръг от стоки и да удължат срока на инициативата.

Вицепремиерът Александър Пулев акцентира върху социалната отговорност към уязвимите групи и важността на националното производство. Намалените стоки, които варират между 30 и 150 артикула в различните вериги, ще бъдат ясно обозначени на рафтовете. Инициативата започва поетапно в отделните магазини още през този месец.

Държавата очаква чрез тези мерки да се осигури реален хранителен суверенитет, като се запази практиката за регулярни промоции. Редицата припомня, че това не е първи опит за държавна регулация на потреблението. През ноември 2023 г. бе стартирана инициативата „Достъпно за вас“, имаща за цел трайно ниски цени на стоки от първа необходимост.

Кампанията „Достъпно за вас“ обхващаше седем продуктови групи, включително хляб, месо, млечни продукти и зеленчуци. В нея участваха минимум 50 продукта, като изискването беше поне 16 от тях да носят логото на инициативата. Информацията за тях се разпространяваше чрез брошури и дигитални канали на търговците, за да се гарантира информираността на потребителите.

Вижте още:

Анализ на близо 1800 международни публикации от последната година показва, че светът по-често свързва България с нейните проблеми, отколкото с...