Въпреки наличието на финансова криза, държавата планира увеличение както на пенсиите, така и на заплатите през 2026 г. Това заяви народният представител от „Прогресивна България“ Константин Проданов в ефира на БНТ, отхвърляйки внушенията, че новият бюджет е антисоциален.
Проданов аргументира позицията си с конкретни цифри, посочвайки, че всички пенсии ще бъдат увеличени със 7,8%, което представлява над 1 млрд. лева допълнителни разходи. Същевременно бюджетната сфера ще отбележи 5% ръст на възнагражденията на обща стойност 400 млн. лева, а минималната работна заплата ще се повиши с 12,6%.
Пакетът от социални мерки включва още разширяване на кръга от хора с право на детски надбавки. Освен това са предвидени 30 млн. лева целеви помощи за коледни и великденски надбавки, като депутатът е категоричен, че за всички тези разходи съществува „много валидно обяснение“.
Депутатът акцентира и върху подготовката на финансовата рамка за 2027 г., която според него ще носи изцяло почерка на „Прогресивна България“. Очертаните приоритети включват решително затваряне на „кранчетата“ в здравеопазването, активно привличане на чуждестранни инвеститори и мащабна административна реформа.