Международният валутен фонд (МВФ) ревизира надолу прогнозата си за растежа на българската икономика с 0.3 процентни пункта до 2.8%. Тази корекция идва на фона на глобалната несигурност, породена от конфликта в Близкия изток, макар влиянието му върху страната да е съизмеримо с това в останалите държави.
Хелге Бергер, заместник-директор на департамента за Европа в МВФ, изрази сериозни притеснения относно икономическата среда в България в интервю за БТА. Той подчерта, че прогнозата за инфлацията е повишена с 0.5 процентни пункта спрямо октомври и се очаква тя да достигне 3.8%.
Бергер посочи, че българската икономика в момента се характеризира със силно вътрешно търсене и бързо нарастващо потребление. Актуалните данни показват още увеличаващ се дефицит по текущата сметка и продължаваща експанзионистична фискална политика.
Според МВФ подобен подход е неуместен в ситуация на силен ръст на потребителските цени. Едно от ключовите предизвикателства пред следващия кабинет ще бъде трансформирането на фискалната политика от експанзионистична към неутрална.
Експертите съветват правителството да обърне внимание на бързия ръст на заплатите в публичния сектор и автоматичната индексация на социалните плащания. Понижената прогноза за растежа прави момента изключително подходящ за стартиране на реформи, които да стимулират икономиката.
МВФ вижда сериозен потенциал в по-ефективното усвояване на европейските фондове чрез насочването им към ключови публични инвестиции. Представителите на фонда препоръчват и изготвянето на дългосрочна програма за структурни промени в страната.
Тези реформи трябва да обхванат приоритетни области като управлението, инвестициите в човешки капитал и модернизацията на образованието. Всички тези мерки са от съществено значение за стабилизиране на макроикономическата рамка и осигуряване на устойчив растеж.