Икономическото настроение в еврозоната отбеляза спад през август, сигнализирайки за крехкостта на възстановяването на фона на продължаващата инфлация и смесените сигнали от пазара на труда. Индикаторът за икономическо настроение (ESI) на Европейската комисия спадна до 95,2 пункта за еврозоната и 94,9 пункта за целия ЕС, оставайки под дългосрочната средна стойност от 100.
Спадът се дължи на леки намаления в промишлеността, услугите, строителството и потребителското доверие, като единствено търговията на дребно показа леко подобрение. Испания отчете най-голям спад в настроението, докато Германия и Италия също регистрираха понижение. Нидерландия се открои с повишение, а във Франция настроението остана стабилно.
Проучването на Европейската комисия показва нарастващи очаквания за потребителските цени през следващата година, въпреки намаляващите възприятия за вече настъпилата инфлация. В бизнес сектора, очакванията за цените на продажбите намаляха в промишлеността и търговията на дребно, но се запазиха стабилни в строителството, а в сектора на услугите дори отбелязаха ръст.
Индикаторът за икономическа несигурност леко спадна, като мениджърите в услугите, търговията на дребно и промишлеността изразиха малко по-голяма увереност. Строителните фирми и потребителите обаче съобщиха за повишена несигурност, особено по отношение на финансовото състояние на домакинствата.
На пазара на труда се забелязват положителни сигнали, като очакванията за заетост се увеличиха умерено в еврозоната, подкрепени от оптимистични планове за наемане на работа в промишлеността, търговията на дребно и строителството. Секторът на услугите остана стабилен.
В Обединеното кралство се очаква повишение на сметките за енергия с 2% през октомври, което засилва опасенията от инфлация. Ръководителят на стоманодобивната индустрия в ЕС приветства квотите и сътрудничеството със САЩ за справяне със свръхкапацитета в Китай.
Политическата криза във Франция представлява значителен риск за пазарите на еврозоната. Насрочването на вот на недоверие за 8 септември предизвика предупреждения от икономисти за нарастващи фискални и политически рискове. Анализатори определят хода на премиера Байоу като „хазарт“, целящ да очертае избора между фискална стабилност и политическа обструкция.
В заключение, икономическото настроение в еврозоната остава потиснато, като политическата несигурност във Франция добавя допълнителен слой на риск. Въпреки някои положителни сигнали от пазара на труда, продължаващата инфлация и смесените икономически данни предполагат, че възстановяването на региона остава крехко.