Google обяви, че е подписал окончателно споразумение за придобиване на израелската стартираща компания за киберсигурност Wiz за 32 милиарда долара в директна транзакция. Ако сделката се осъществи, това ще бъде най-голямото придобиване на Google досега, повече от два пъти по-голямо от най-голямото до момента, когато компанията придоби Motorola Mobility за 12,5 милиарда долара през 2011 г.
„Заедно с Wiz, ние сме развълнувани от потенциала да предоставим на клиентите всеобхватна платформа за сигурност, която защитава съвременните ИТ среди“, споделят от Google Cloud в публикация.
Wiz е готов да се присъедини към облачната инфраструктура Google Cloud, за да въведе многооблачна киберсигурност, включително платформа за унифицирана сигурност от ново поколение, която съчетава Cloud Security Platform на Wiz с Google Security Operations.
„Това придобиване представлява инвестиция от Google Cloud за ускоряване на две големи и нарастващи тенденции в ерата на AI: подобрена облачна сигурност и възможност за използване на множество облаци (multicloud)“, посочва Google в прессъобщение.
Новата платформа също така ще включва технология от консултанта по киберсигурност Mandiant, който Google придоби за 5,4 милиарда долара през 2022 г.
Това не е първата съвместна дейност на Google с Wiz. Технологичният гигант води преговори за придобиване на Wiz през юли 2024 г. за приблизително 23 милиарда долара, но Wiz отхвърлиха офертата, като вместо това казаха, че ще продължат да работят за своето листване на фондовата борса. Това обаче не се случи в крайна сметка.
Wiz е основана през 2020 г. от главния изпълнителен директор Assaf Rappaport, заедно с Yinon Costica, Roy Reznik и Ami Luttwak. Компанията се смята за най-бързо развиващия се стартъп в света. Тази оценка е подкрепена от факта, че годишните ѝ приходи достигат 100 милиона долара само след 18 месеца работа.
Rappaport, Reznik и Luttwak преди това продават първия си стартъп за облачна сигурност, Adallom, на Microsoft за 320 милиона долара през 2015 г.
Ако сделката бъде приключена, това ще бъде „удар срещу други големи технологични лидери“, пише анализаторът на Wedbush Дан Айвс – особено за Microsoft и Amazon, които са активни в пространството за облачна сигурност.
Google „залага сериозно на пространството за киберсигурност, за да допълни своите облачни предложения, давайки си предимство при редица внедрявания в облака и допълнително монетизирайки облачното пространство за киберсигурност“, казва още анализът.
Wedbush също така виждат Google Cloud да изгради нова стратегия за киберсигурност на стойност над 1 милиард долара през следващите години, като Wiz ще бъде водещата платформа за защита на приложения в облака.
С надпреварата във въоръжаването в облачните услуги и AI в пълен ход, големите технологични лидери ще продължат да бъдат агресивни по отношение на сливанията и придобиванията и според експертите няма да се колебаят да действат въпреки регулаторните притеснения.