Нека пак да поговорим за енергийната ни независимост

Пак ще си говорим за казуса с протестите на миньорите.

В тази връзка споделям една графика на генерацията на електроенергийната система отпреди 2 години - в 9:00 на 29.09.2021 г. Показва добре какво се случва в утрото на неособено слънчев ден по време на ремонта на единия блок на АЕЦ Козлодуй:


Въглищата осигуряват 60% от тока.

Забележете, че товарът (потреблението в България) тогава е бил под 4500 MW, тоест България е реализирала и значим износ. При сегашните цени на въглеродните квоти този износ ще бъде доста по-нисък - просто газовите ТЕЦ в Гърция и Румъния ще генерират по-евтин ток. Но това силно зависи от цените на газа, които са непредсказуеми.

От друга страна ремонтът на 6-ти блок на АЕЦ Козлодуй тази година закъснява с един месец - ще стартира чак на 13.10.23. Това значи, че блокът няма да работи през цялата първа половина на ноември, тоест рискът от минаване на студен фронт се увеличава неимоверно, а с него и пикът в потреблението. Много вероятно е да имаме товар от над 5500 MW сутрин и вечер поне няколко дни. В такива моменти няма никакво значение колко слънчеви и вятърни мощности има - те много често не дават почти нищо. Разчита се на големите ВЕЦ (когато има вода) и ПАВЕЦ (когато работят). В общия случай обаче системата се поддържа основно от въглищните ни ТЕЦ.

А какво се случва, когато дойде истинската зима и товарът излети над 7000-7500 MW?

Още повече от същото - като добавяме и молебен на някой "умник" междувременно да не са му замръзнали въглищата! :-)

Това е реалността в хипотезата, че България все пак желае да запази енергийната си независимост и сигурност. Ако сме навити да се откажем от тях, можем да коментираме и други сценарии...

Вижте още:

15-годишните ученици в България са с по-ниски очаквания за завършване на висше образование или за заемане на ръководна позиция спрямо връстниците си по...