Знакова инвестиционна сделка на пазара на имоти с посредничеството на Cushman&Wakefield Forton

Екип на Cushman&Wakefield Forton посредничи за сключването на една от знаковите инвестиционни сделки на пазара на бизнес имоти през 2024 г. С помощта на консултантите на компанията бе осъществена продажбата на бившата централа на Alphabank на столичния бул. Цариградско шосе.

Купувач е Райчо Райчев, създател и изпълнителен директор на една от най-бързо растящите космически компании в Европа EnduroSat. Негов партньор в сделката е Петър Митев, съосновател и дългогодишен управител на Chaos, както и основател на "Биг Ориндж Фондация" фокусирана върху подобряване на образованието в България.


• БИВШАТА ЦЕНТРАЛА НА ALPHABANK НА БУЛ. ЦАРИГРАДСКО ШОСЕ Е С НОВИ СОБСТВЕНИЦИ

• МЕСТНИ ИГРАЧИ И ПРИДОБИВАНИЯ ЗА СОБСТВЕНО ПОЛЗВАНЕ ДОМИНИРАТ НА ПАЗАРА НА ОФИС ПЛОЩИ ПРЕЗ ГОДИНАТА

Сградата е с разгърната застроена площ от малко над 17 000 кв. м и ще бъде използвана от компанията за собствени нужди.

“Имаме конкретни планове за развитие на космическия сектор и тази сграда ще е стратегически важна за изпълнението на нашите цели. Подробности ще можем да споделим в следващите месеци. Благодарим на УниКредит Булбанк и Cushman&Wakefield Forton за успешната съвместна работа по сделката, както и на екипа на Йонев, Вълков и Ненов“, коментира Райчо Райчев.

Анастасия Цолова, мениджър “Капиталови пазари” в Cushman&Wakefield Forton, посочи, че сделката е реализирана в изключително стегнати срокове и с параметри, които удовлетворяват и двете страни.

“Направихме детайлен преглед на пазара и избрахме имот, който напълно отговаря на нуждите на EnduroSat като локация и технически характеристики. Удовлетворена съм, че успешно приключихме поредната глава от съвместното ни дългогодишно партньорство“, допълни тя.

Според Явор Костов, управляващ партньор на Cushman&Wakefield Forton, сделката за бившата централа на Alphabank е показателна за състоянието на българския инвестиционен пазар на бизнес имоти. “Пазарът е доминиран от сделки за собствено ползване. Активни са основно местни инвеститори, които виждат възможности за придобивания при липсата на конкуренция от големи международни фондове“, обобщи той.

Очакванията на Явор Костов са тази инвестиционна среда да се запази през следващите 6 до 12 месеца. Като основания за това той посочи по-консервативната от очакваното политика на ЕЦБ и настроенията на големите институционални инвеститори в Централна и Западна Европа, които са фокусирани върху решаването на вътрешните си проблеми и трудно взимат решения за нови придобивания.

 

Вижте още:

Двете организации ще реализират поредица инициативи чрез програмите „Лични финанси“ и „Практични финанси“ с цел да подготвят учениците с основни...