ПАЕЦ "Академик Ломоносов" е в основата на новите проекти на „Росатом“ за развитие на АЕЦ с малка мощност.
На 19 декември 2019 г. единствената действаща плаваща атомна централа в света - ПАЕЦ "Академик Ломоносов" – е свързана към изолираната мрежа на Чаун-Билибинския енергиен център в Чукотка. Към 19 декември 2024 г. централата е произвела около 978 млн. киловатчаса електроенергия - достатъчно за задоволяване на нуждите на целия регион Чукотка за повече от година.
„От началото на експлоатацията системно увеличаваме производството си. Петте години успешна работа на екипа на ПАЕЦ в района на Арктика и Далечния север предоставиха на „Росатом“ уникален оперативен опит. Именно той лежи в основата на новите проекти на компанията за развитие на труднодостъпни и изолирани територии с помощта на технологията за АЕЦ с малка мощност. „Росатом“ изпълнява още два подобни проекта - за втора плаваща АЕЦ в Чукотка и за наземна АЕЦ с малка мощност в Якутия.“, отчете Андрей Заславски, директор на ПАЕЦ "Академик Ломоносов".
Общата мощност на ПАЕЦ „Академик Ломоносов“ е около 70 мегавата, а в режим на максимална топлинна мощност - около 44 мегавата. Централата може да захранва с електроенергия град с население до 100 хил. души. ПАЕЦ „Академик Ломоносов“ има две основни предназначения – да замени излезлите от експлоатация АЕЦ „Билибино“ и Чаунската ТЕЦ, и да обезпечи пълноценното разгръщане на минното дело в Западна Чукотка, където се намира Чаун-Билибинския енергиен център.