Френската компания Orano спира добива на уран чрез дъщерното си дружество Somaïr в Нигер

Френската компания Orano съобщи, че спира разходите, свързани с добива на уран, на дъщерното си дружество Somaïr в Нигер. „Съветът на директорите на Somaïr (64,3% собственост на Orano и 36,6% собственост на Нигер) гласува за временно спиране на разходите, свързани с добива и преработката на руда, до ефективното възобновяване на износа и маркетинга на нейните продукти“, се казва в изявлението на компанията.

Orano обосновава решението си с това, че иска да използва оставащите налични финансови средства, за да подпомогне изплащането на заплати и да поддържа жизнено важни функции на индустриалната площадка възможно най-дълго.


В края на октомври Orano, която е 90% собственост на френската държава, обяви, че преустановява дейността си в Нигер поради „задълбочаващите се финансови затруднения“ на Somaïr. Трудностите са свързани с отнемането на разрешението ѝ за експлоатация на едно от най-големите уранови находища в света - Imouraren, и невъзможността за износ на урановата суровина, тъй като границата на Нигер с Бенин е затворена от съображения за сигурност.

По данни на компанията в момента са блокирани 1050 тона уранов концентрат от резервите за 2023 г. и 2024 г. - почти половината от средното годишно производство, чиято пазарна стойност се оценява от дружеството на 300 млн. евро.

Нигерското правителство многократно е заявявало, че иска да провери начина, по който чуждестранните компании управляват суровинните ресурси на страната, като в същото време се обръща и към нови партньори като Русия и Иран. „Вече се срещнахме с представители на руски компании, които се интересуват да дойдат в Нигер, за да проучват и разработват природни ресурси“, заяви през ноември полковник Усман Абарчи, министър на минното дело на Нигер, в рамките на първата министерска конференция на „Форум за партньорство Русия- Африка“.

Вижте още:

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...

Стратегията е насочена към развитие на ангажираността с клиентите, многоканалния подход и управлението на взаимоотношенията.Революционната стратегия на Пощенска банка...