Според МААЕ инвестициите в ядрена енергетика трябва да нарастват с бързи темпове до 125 млрд долара годишно

Инвестициите в ядрената енергетика трябва да се увеличат драстично, за да се постигнат глобалните цели в областта на климата, се посочва в новия доклад на МААЕ „Изменението на климата и ядрената енергетика през 2024 г.“ Според документа инвестициите в ядрената енергетика - както в изграждането на нови съоръжения, така и в дългосрочната експлоатация на съществуващите реактори - трябва да се увеличат от сегашните 50 млрд. долара годишно на 125 млрд. долара годишно до 2030 г., за да се подкрепят амбициозните прогнози за 2,5 пъти увеличение на ядрения капацитет до 2050 г.

Докладът, който се основава на оценки на финансирането и разходите, извършени от Международната агенция по енергетика (МАЕ), изтъква финансовите предизвикателства и възможностите за увеличаване на ядрената енергия, като подчертава необходимостта от иновативни механизми за финансиране. Обръща се внимание на финансовата сложност на ядрените проекти и по-специално - на високите първоначални разходи и дългите периоди на строителство.


Според МААЕ разходите за нови АЕЦ могат да варират значително в различните страни и са функция не само на различията в технологиите, разходите за труд, обхвата на проекта и механизмите за финансиране, но и на скорошния опит в изграждането на централи. Разходите за труд и регулация често са по-ниски в страни с опит в изграждането на ядрени съоръжения и „зрели, разширени“ вериги за доставки. При тях капиталовите разходи и сроковете за изграждане също са сравнително по-ниски, като МААЕ дава пример с нови съоръжения в Китай, Южна Корея и Русия.

МААЕ счита, че правителствата трябва да играят важна роля при осигуряването на финансиране за ядрени проекти. Публично-частните партньорства също се разглеждат като потенциален модел за споделяне на финансовите рискове. Посочват се и иновативни финансови механизми като зелени облигации и устойчиво финансиране. Същевременно, според МААЕ многостранните банки за развитие и експортното кредитиране добиват все повече тежест: „За износителите на технологии способността да предоставят финансови решения се превърна в решаващо конкурентно предимство“. Докладът отбелязва и потенциала на малките модулни реактори (ММР) за привличане на нови видове финансиране.

Вижте още:

Събитието откри „Седмицата на еврото“ с фокус влизането на България в еврозоната.Асоциацията на банките в България (АББ) подкрепи Десетата юбилейна...