Отработеното ядено гориво ще се рециклира до 99% с нова йонно-плазмена технология

Учени предложиха йонно-плазмено обеззаразяване на облъчения графит от ядрените реактори и рециклиране на отработеното ядрено гориво (ОЯГ). Новата технология на InnoPlasmaTech LLC (Санкт Петербург) е патентована съвместно с „Росатом“ и „Росенергоатом“, а научното изследване е публикувано в Nuclear Physics and Engineering. Предимството на подхода е, че не се генерират вторични радиоактивни отпадъци и не се нарушава целостта на графитните блокове. Авторите подчертават, че принципите на йонно- плазмената технология са приложими и за преработката на ОЯГ.

Предложеният метод ще позволи намаляване на разходите за извеждане от експлоатация на уран-графитни реактори, а преработката на ОЯГ ще стане десет пъти по- евтина и по-екологична в сравнение с конвенционалните методи.


Йонно-плазменото обеззаразяване позволява извличане на радиоактивния въглерод от графитните блокове при запазване на целостта им, което значително намалява обема на вторичните радиоактивни отпадъци, понижава на степента на радиационна опасност на графита и намалява разходите за погребването му. Същевременно някои от компонентите на горивото могат да бъдат повторното използвани с до 99 % ефективност.

Количеството облъчен графит, генериран по време на експлоатацията на уран-графитни реактори, достига около 260 000 тона в света и все още няма оптимална технология за неговото обезвреждане.

Вижте още:

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...

Стратегията е насочена към развитие на ангажираността с клиентите, многоканалния подход и управлението на взаимоотношенията.Революционната стратегия на Пощенска банка...