EY с конкретни стъпки за връщане на привлекатеността на континента сред инвеститорите, след като чуждестранните преки инвестиции достигнаха девет годишно дъно през 2024 г.
Спад на преките чуждестранни инвестиции в Европа с 5% и свиване на работните места с 16% - това отчете като изводи последното изследване на консултантската компания EY за привлекателността на Европа към инвеститорите през 2024 г. Проучването също така установява, че 37% от компаниите са отложили, отменили или намалили инвестиционните си планове, заради високите цени на електроенергията, сложните регулаторни изисквания и геополитическото напрежение.
Стъпвайки на мнението на бизнес лидерите от 45 държави, EY предлага план от 12 колективни стъпки за възвръщане интереса на инвеститорите към стария континент, които обобщават изводите на бизнес лидерите. Препоръките са насочени към намаляване на енергийните разходи, опростяване на регулациите, увеличаване на инвестициите в иновации и изкуствен интелект. Набляга се на силните страни на Европа – квалифицирана работна сила и ангажимент към устойчивостта.
12 препоръки за възвръщане интереса на инвеститорите към Европа:
1. Стъпки към енергийна независимост на Европа: Бизнесите определят намаляването на цените на енергията и увеличаването на енергийната независимост като основен приоритет. Цените на електричеството в Европа остават значително по-високи от тези в САЩ и трябва да се обмислят бързи действия за създаване на по-конкурентна енергийна среда.
2. Лидерство в устойчивостта: Ангажиментът на Европа към устойчивостта се счита за конкурентно предимство – две трети от бизнес лидерите казват, че усилията на Европа в областта на устойчивостта са увеличили привлекателността за инвестиции. Въпреки това, за да запази континентът водещата си позиция, политиците трябва да ускорят прехода към нисковъглеродна енергия и да опростят достъпа до програми за декарбонизация.
3. Ускоряване на иновациите: Европа изостава от другите напреднали икономики по отношение на инвестициите в иновации. Трябва да се обмисли подобряването на достъпа до финансиране за стартиращи предприятия и засилването на сътрудничеството, за да се помогне за стимулиране на иновациите и привлекателността за лидерите в редица области, включително изкуствен интелект и чиста енергия.
4. Опростяване на правилата: Да оперираш в Европа е твърде сложно и това разочарова бизнесите – 45% от анкетирани компании казват, че подходът на Европа към правилата и изискванията, намалява привлекателността ѝ като инвестиционна дестинация. Оптимизирането на регулациите и хармонизирането на подходите между държавите членки може да бъде от съществено значение за увеличаване на инвестиционната привлекателност на Европа.
5. Намаляване и предсказуемост на данъци и такси: Безпокойството относно нарастващия дълг на публичния сектор и непредсказуемостта за размера на данъците и таксите, възпират инвестициите. Анкетирани компании казват, че по-предсказуема данъчна среда е от решаващо значение, в допълнение към намаляването на корпоративните данъчни ставки.
6. Нова търговска стратегия: Бизнесите посочват тарифите и търговските бариери като значителни пречки. Европа трябва да работи за допълнително намаляване на вътрешните търговски бариери и изграждане на нови търговски отношения, за да подобри достъпа до пазара.
7. Подкрепа на стратегически сектори: Защитата на критични индустрии и насърчаването на иновационни сектори, като чиста енергия и изкуствен интелект, се счита за жизненоважно за осигуряване на бъдещ растеж и инвестиции.
8. Подкрепа на МСП: Малките и средни предприятия (МСП) са от съществено значение за инвестиционната екосистема и целенасочената подкрепа и опростяването на регулациите, свързани с тях, се считат за критични за тяхното развитие.
9. Инвестиции в отбрана: Геополитическите напрежения изискват увеличаване на разходите за отбрана и координиран подход би бил необходим за увеличаване на доверието в европейската сигурност.
10. Освобождаване на достъпа до финанси: Наличността и цената на капитала са от решаващо значение за инвестициите. Европа следователно трябва да обмисли подобряване на капиталовите си пазари и създаване на по-благоприятна среда за развитие на рисков капитал.
11. Насърчаване и привличане на квалифицирани таланти: Дефицитът на умения представлява значително предизвикателство за Европа, която трябва да обмисли инвестиции в подходящо образование, за да насърчи и привлече квалифицирани таланти, особено в областта на обработката на данни и технологиите.
12. „Изберете Европа“: Една обединена кампания за насърчаване на инвестициите може да помогне за промотиране на силните страни на Европа и привличане на глобални инвеститори, демонстрирайки квалифицираната работна сила, ангажимента към устойчивостта и мерките, които вече са предприети за преодоляване на дългогодишните бариери за инвестиции.
Заключение:
Препоръките на бизнес лидерите подкрепят други значими данни от изследването, според които въпреки намалелите инвестиции, доверието остава - 61% от компаниите очакват привлекателността на Европа да се подобри в дългосрочен план с потенциал за растеж чрез ключови сектори като ИИ и възобновяема енергия.
Тези и още любопитни данни ще намерите в цялото изследване на EY за привлекателността на Европа към инвестиции.