Консорциумът на Assystem, Egis и Empresarios Agrupados подписа договор на стойност 80 млн. евро (84 млн. долара) с Fusion for Energy (F4E) за предоставяне на консултантски и инженерни услуги за проекта ITER. F4E заяви, че договорът ще бъде сключен до 2030 г., с опция за удължаване, и включва предоставяне на консултантски услуги, проектиране, ядрена безопасност, строителство и управление.
Fusion for Energy (F4E) координира участието на европейските държави в проекта International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER), който има за цел да изгради токамак, който да демонстрира технологията на термоядрения синтез като широкомащабен и безвъглероден източник на енергия.
Членовете на консорциума, които участват в проекта от 2010 г., заявиха, че спечелването на договора потвърждава техния иновативен подход, който включва използването на съвременни цифрови технологии, насочени към автоматизиране на инженерните процеси и управлението на проекти.
В проекта ITER участват тридесет и три държави. ЕС покрива близо половината от разходите за изграждането му, а другите шест участника - Китай, Индия, Япония, Южна Корея, Русия и САЩ - си поделят останалата част по равно.
Графикът на ITER беше преразгледан тази година въз основа на нов план. Предишният базов план, приет през 2016 г., предвиждаше първото производство на плазма през 2025 г., но генералният директор на ITER Пиетро Барабаски определя новия график като „реалистичен“.