Топ 10 на бизнес рисковете в България за 2025 г.

Компаниите определят кибератаките и особено изтичането на данни като основен бизнес проблем през тази година (38% от всички отговорили).

• Прекъсването на дейността заема второ място (31%). Природните бедствия се нареждат на трета позиция, като свързаният с тях риск - Изменение на климата отчита най-голям скок в класирането спрямо 2024 г. (от #7 на #5).

• Геополитическите сътресения, въздействието на правителствените и

• регулаторните промени и страхът от търговски войни остават на челните места в дневния ред на бизнеса.

• За България Пазарното развитие (42%) и Макроикономическата обстановка (38%) оглавяват класацията на бизнес рисковете. Като нови заплахи в Топ 10 влизат Измененията в климата
(#7), Политическият риск и насилието“ (#9) и Кибератаките (#10).


Allianz Commercial публикува 14-то годишно проучване на ключовите бизнес рискове по света - Allianz Risk Barometer, базирано на обратната връзка на повече от 3778 специалисти по управление на риска от 106 държави.

Киберинцидентите, като пробив в данните или атаки със зловреден софтуер с цел откуп, и ИТ прекъсванията (напр. случаят с CrowdStrike) са най-голямото безпокойство за компаниите в световен мащаб през 2025 г. според Allianz Risk Barometer. За пореден път Прекъсването на бизнес дейността е основна грижа за компании от всякакъв мащаб и заема второто място. След още една тежка година на природни катаклизми, каквато беше 2024 г., тази заплаха е на #3. В резултат на дванадесет месечния изборен маратон по света, нарастващото геополитическо напрежение и потенциала за търговски войни, Законовите и регулаторни промени са в топ 5 на най-големите заплахи (#4). Най-значително придвижване нагоре в класацията бележи Изменението на климата, което се изкачва от #7 на #5 - това е най-високата позиция на този фактор до днес.

Големите корпорации, средните и по-малките предприятия възприемат Киберинцидентите като бизнес риск #1. Налице обаче са значителни различия в останалата част от класирането. По-малките компании са по-загрижени за локални и непосредствени рискове като съответствие с регулаторните изисквания, макроикономическото развитие и недостига на квалифицирана работна ръка. Но някои от заплахите, които ангажират вниманието на по-големите компании, стават актуални и за по-малките фирми с изменението на климата, като политическите рискове и насилието се изкачват в класацията. Тази тенденция е видна и в резултатите от анкетата в България. За първи път в Топ 10 на заплахите за бизнеса у нас са класирани измененията в климата (#7 с 19%) и кибератаките (#10 с 12%).

В България бизнесът класира Пазарното развитие #1 (42%) и Макроикономическата обстановка #1 (38%) като най-големите бизнес рискове. В сравнение с миналата година тези рискове се задържат на най-предните позиции, като през 2025 г. само разменят местата си. Трети по значимост у нас са Законовите и регулаторни промени (31%), които се изкачват значително в класацията от #6 на #3, а скокът в процентно изражение е внушителен – 17%. Недостигът на квалифицирана работна ръка слиза от #3 на #4 с 27%, последван от рисковете Енергийна криза и Природни бедствия с равен процент – 23.

Ванеса Максуел, главен директор Подписваческа дейност в Allianz Commercial, коментира: „Изминалата 2024 г. беше необикновена по отношение на управлението на риска и резултатите от доклада Allianz Risk Barometer отразяват несигурността, пред която са изправени много компании по света. На преден план тази година е взаимосвързаността на най-големите заплахи. Изменението на климата, нововъзникващите технологии, регулациите и геополитическите рискове все повече се преплитат, което води до сложна мрежа от причини и следствия. Компаниите трябва да възприемат цялостен подход при управлението на риска, както и последователно да се стремят да подобрят своята устойчивост, за да се справят с бързо развиващите се рискове.

Киберрисковете продължават да растат с бързото развитие на технологиите

Киберинцидентите (38% от всички отговори) се нареждат като най-важният риск в световен мащаб за четвърта поредна година – и е с най-голямата преднина в историята на класацията от второто място (7%). Това е водещата заплаха в 20 страни включително Аржентина, Франция, Германия, Индия, Южна Африка, Великобритания и САЩ. Повече от 60% от анкетираните определят пробива в данните като най-големия риск, следван от атаки срещу критично важна инфраструктура и физически активи (57% от отговорите).

„За много компании киберрискът, който нараства с бързото развитие на изкуствения интелект (ИИ), е най-голямата заплаха и надделява над всичко останало. Вероятно той ще се запази като основен риск за организациите и занапред, като се има предвид нарастващата зависимост от технологиите. Инцидентът с CrowdStrike през лятото на 2024 г. отново подчерта колко много разчитаме на сигурни и надеждни ИТ системи“, подчерта Риши Бавискар, ръководител на глобалното звено по киберриск в Allianz Commercial.

Прекъсване на бизнес дейността, силно обвързано с други рискове

Прекъсването на бизнеса дейността (Business Interruption) неизменно се нарежда на #1 или #2 в Allianz Risk Barometer през последното десетилетие и запазва второто място през 2025 г. с 31% от отговорите. Прекъсването на дейността обикновено е следствие от събития като природно бедствие, кибератака, несъстоятелност или политически рискове като конфликти или граждански вълнения, които могат да повлияят на способността на бизнеса да функционира нормално. Няколко примера от 2024 г. показват защо компаниите все още виждат в BI основна заплаха за своя бизнес модел. Нападенията на хусите в Червено море доведоха до прекъсване на веригата на доставки поради пренасочване на контейнеровози, а инциденти като срутването на моста „Франсис Скот Кий“ в Балтимор също пряко засегнаха глобалните и локалните вериги на доставки. Прекъсвания на веригата на доставки с глобално въздействие се случват приблизително на всеки 1,4 години, а тенденцията се засилва според анализ на Circular Republic в сътрудничество с Allianz и други експерти. Тези смущения причиняват големи икономически щети, вариращи от 5% до 10% от разходите за продукти и допълнителни разходи от престой.

„Натискът за технологичен напредък и ефективност засяга устойчивостта на веригите на доставки. Автоматизацията и дигитализацията значително ускориха процесите, които понякога претоварват хората поради бързите темпове и сложността на съвременните технологии. Въпреки това, когато се прилагат ефективно, тези технологии могат да подобрят устойчивостта, като предоставят по-добри анализи на данните, прогнози и по-гъвкави възможности за реагиране. Ето защо изграждането на устойчивост и инвестициите в нея вече са от решаващо значение за всяка компания по света“, посочва Майкъл Брух, ръководител на глобалното звено за консултантски услуги по риска в Allianz Commercial.

Климатичните промени достигат нов връх

Очаква се 2024-та да се окаже най-топлата година в историята. Това беше и година на природни катастрофи с екстремни урагани и бури в Северна Америка, опустошителни наводнения в Европа и Азия и суша в Африка и Южна Америка. След като отстъпи в класацията по време на пандемичните години, когато компаниите трябваше да се справят с по-непосредствени предизвикателства, Изменението на климата е на #5 за 2025 г., като се изкачи с две позиции нагоре. Докато свързаната с него опасност от природни бедствия остава на #3 с 29%, въпреки че повечето респонденти също посочват това като най-голям риск на годишна база. За пети пореден път през 2024 г. застрахователните загуби надхвърлиха 100 млрд. долара.

По целия свят природните бедствия са риск #1, като в Австрия, Хърватия, Гърция, Хонконг, Япония, Румъния, Словения, Испания и Турция бяха едни от най-значимите събития. през 2024 г. В Централна и Източна Европа, както и в Испания, наводненията оказаха драматично въздействие върху хората и бизнеса. България пострада от мащабни горски пожари и бизнесът у нас все по-осезаемо възприема природните бедствия като сериозна заплаха и за 2025 г., като този риск се изкачва в класацията от #8 на #5 с 23%.

Геополитиката и протекционизмът остават в Топ 10

Въпреки продължаващата геополитическа и икономическа несигурност в Близкия изток, Украйна и Югоизточна Азия Политическите рискове и насилието слизат с едно място до #9 на годишна база, макар и със същия дял на респондентите както през 2024 г. (14%). Този фактор обаче се очертава като по-сериозна заплаха според големите компании, при които заема #7, а същевременно влиза за първи път в Топ 10 на рисковете за по-малките компании.

Опасенията от търговски войни и протекционизъм се увеличават и анализът на Allianz и други експерти показва, че през последното десетилетие ограниченията за износ на критично важни суровини са се увеличили пет пъти. Митата и протекционизмът са на първо място в списъка на новата администрация на САЩ, но от друга страна, съществува и риск от „регулаторен Див запад “, особено по отношение на изкуствения интелект и криптовалутите. Междувременно през 2025 г. изискванията за отчитане на устойчивостта ще бъдат на първо място в дневния ред в Европа.

„Ефектът от новите тарифи ще бъде почти същият като при (свръх)регулациите: скок на разходите за всички засегнати компании“, отбелязва Людовик Субран, главен директор Инвестиции и главен икономист в Allianz.„Въпреки това не всяка регулация е „лоша“ сама по себе си. И най-често прилагането на правила прави корпоративния живот труден. В центъра на вниманието следва да бъде не само броят на правилата, но и ефективната администрация, която прави спазването им възможно най-лесно. Спешно е необходима цялостна дигитализация на администрацията. Но и през 2025 г. вероятно все още напразно ще очакваме съответна дигитална стратегия. Вместо това се задават търговски войни. Перспективата не е розова.“

Топ 10 на бизнес рисковете в България за 2025 г.

Вижте още: