„Девин“ ЕАД се ангажира с опазването на торфищата в Чаирските езера заедно с Българска фондация „Биоразнообразие“

Инициативата „Чаирски езера. Капсули биоразнообразие в Родопите“ защитава и възстановява природните екосистеми в подкрепа на опазването на околната среда и климата.

„Девин“ ЕАД в партньорство с Българска фондация „Биоразнообразие“ официално представиха „Чаирски езера. Капсули биоразнообразие в Родопите“ – тригодишен проект за дълготрайното опазване и поддържане на торфищата в района на Западни Родопи. По инициатива на „Девин“ ЕАД проектът е с основни партньори БФБ, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, Министерство на околната среда и водите, РИОСВ – Смолян и Държавно горско стопанство – гр. Девин. Да заявят своята подкрепа и ангажираност на събитието присъстваха кметът на Триград Аделина Чолакова и директорът на Държавно горско стопанство – Триград инж. Пламен Малковски. Водещ при представянето бе журналистът Николай Василковски, който е лице на кампанията за популяризирането му, заедно с Елена Иванова – автор на блога „Думи в друми“.

Чаирските езера – седем водоема в Западните Родопи – са разположени от 1360 до 1460 м надморска височина. Част от тяхната екосистема са торфищата, древни въглеродни депа, предлагащи убежище на мигриращи птици, рядка флора и фауна и уникално биоразнообразие. Торфищни зони като Чаирските езера са рядкост за България и са истински природен феномен, който се бори с климатичните промени и смекчава ефекта на сушата, намалява риска от пожари и помага за осигуряване на чиста питейна вода.

Борислава Налбантова, изпълнителен директор на „Девин“ ЕАД, сподели: „Опазването както на водите, така и на биоразнообразието е сред постоянните ни приоритети и съществена част от стратегията ни за устойчиво развитие „Извор на промяна“. Важно за нас е да участваме и инвестираме в дейности, които можем да проследим и които имат ясен положителен резултат. Затова и се ангажираме с инициатива, от която можем да видим реален ефект. Спряхме се на торфищата на Чаирските езера на базата на научни доказателства и като проект, който ще има най-голямо положително влияние върху биоразнообразието. С усилията за възстановяването и опазването на уникалното водно и растително богатство на Чаирските езера повдигаме и голямата тема за влажните зони у нас, които играят съществена роля в борбата срещу промените в климата“, допълни тя.

„Девин“ ЕАД се ангажира с опазването на торфищата в Чаирските езера заедно с Българска фондация „Биоразнообразие“

По проекта „Чаирски езера. Капсули биоразнообразие в Родопите“ се предприемат спешни мерки за опазване на торфищата в езерата, а екипът от учени следва конкретни стъпки: почистване; извличане на биомаса от водна растителност с цел тестване и научно изследване; разработка на хидроложки проект за поддържането на района на Чаирски езера; изготвяне на предложение за разширение на Защитена местност „Чаирите”.

„Девин“ ЕАД се ангажира с опазването на торфищата в Чаирските езера заедно с Българска фондация „Биоразнообразие“

Йорданка Славова, изп. директор на Българска фондация „Биоразнообразие“, коментира: „Много трудно се създава едно партньорство, защото е въпрос на взаимно доверие, което се изгражда стъпка по стъпка. Благодарни сме на „Девин“ за подкрепата и за всички срещи, за да се случи това партньорство. Надявам се тази инициатива да послужи за пример и да зарази други компании, които да търсят експертността на научната общност и природозащитните организации, за да намираме заедно общия път към опазването на природата.“

„Девин“ ЕАД се ангажира с опазването на торфищата в Чаирските езера заедно с Българска фондация „Биоразнообразие“

Защитата и възстановяването на природните екосистеми е решение не само в подкрепа на опазването на околната среда и климата, но и възможност за развитие на партньорствата по голямата тема, свързана с устойчивото управление.

Вижте още:

Събитието откри „Седмицата на еврото“ с фокус влизането на България в еврозоната.Асоциацията на банките в България (АББ) подкрепи Десетата юбилейна...