Институции, бизнес и гражданско общество:  Ключът към решаването на социалните проблеми са силните междусекторни партньорстваВ началото на седмицата в София се проведе мащабната международна конференция за социални иновации „Партньорство за промяна“.

В рамките на 2 интензивни дни 40 лектори – 17 социални предприемачи от България, Швеция, Дания, Латвия, Хърватия, Словения, Сърбия и Босна и Херцеговина, представители на местните, националните, европейските институции, бизнеса и неправителствения сектор – и над 150 души публика в залата разговаряха за силата на социалното предприемачество да решава комплексните съвременни проблеми в обществото и да допринася за неговата положителна промяна.

Всички те се обединиха около мнението, че социалното предприемачество има водеща роля за по-доброто, общо бъдеще на местно, национално и европейско ниво. Както и че интересът към пълноценно партньорство, стъпило върху принципи на сътрудничество, споделяне на добри практики и обмяна на опит е факт за всички сектори, а и осезаемо нараства. 

Представителите на бизнеса подчертаха, че тяхната мотивация да подкрепят социалните иновации се увеличава и че въпросът за това какво е състоянието на обществото в момента и как те могат да помогнат за справянето с належащи проблеми стоят с пълна сила. Обърнаха и внимание на това, че те могат да са полезни не само като финансиращи организации, но също така като ментори, а и често пъти за служителите им е ценно да участват пряко като доброволци в социално значими каузи.

Много вдъхновяващо и мотивиращо е когато създаваш платформа, която помага на хора и организации, които искат да помогнат на други, но имат нужда от ресурси и умения да го направят. Емоциите са важни не само за децата, но също и за възрастните. – каза Гжегож Кониечни, изпълнителен директор на ING Bank, клон България.

Представителите на публичните институции акцентираха върху уменията на бъдещето като умението за справяне със сложни проблеми, които днес се създават чрез образованието, а утре ще са водещи на пазара на труда и това, че с идеите си социалните предприемачи същественото допринасят за тяхното развитие. Поради това институциите са силно мотивирани да създават условия за осъществяването им.

Голямата сила на социалното предприемачество е, че дава отговор на въпроси, които гражданите заедно си задават. Социалните предприемачи работят за една по-справедлива икономика и общество. 11 милиона души, или 6% от населението на Европа, работи в този сектор. Достъпът до капитал е важен, но много по-важно е хората да имат необходимите умения, като развиват своя потенциал и създават възможности, както на местно, така и на национално ниво." сподели Мария Габриел, еврокомисар Цифрова икономика и общество.

Самите социални предприемачи разказаха вълнуващите си идеи и впечатляващите резултати от тяхното прилагане до момента. Споделиха също, че част от трудностите, пред които се изправят включват: неразбирането за това какво е социално предприемачество, особено на административно ниво; липсата на финансиращи инструменти за организации, които вече не са в начален етап на развитие, но и не са достатъчно големи, за да кандидатстват по европейски програми и пред фондове за рисков капитал.

Но тези предизвикателства не ги възпират, а напротив – както и до този момент увереността им в смислеността на каузите им ги водят напред. 

„Социалните предприемачи имат нужда не само от знания и умения, но и от инвестиции, както и от общност от единомишленици. Много важно е още в началото на партньорството да се уверим, че с партньорите ни имаме общи цели и че говорим един и същи език. Важно е да имаме и общото разбиране, че инвестицията, която правим, е дългосрочна. Да създадеш промяна отнема време и няма как да видиш резултатите още на следващия ден.“ – обобщи София Брейтхолц, изпълнителен директор на Reach for Change, която гостува в  България специално за конференцията.

Международната конференция „Партньорство за промяна“ се организира от Reach for Change България като част от №BG05M9OP001-4.001-0139 „Трансфер на иновативни практики за повишаване на социалното въздействие от дейността на социалните предприемачи”, финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020г, съфинансирана от ЕС чрез ЕСФ.

Повече информация за конференцията можете да намерите на: http://www.partneringforchangebg.reachforchange.org, а видео запис на част от сесиите на конференцията можете да видите във Фейсбук страницата на Reach for Change България.

Институции, бизнес и гражданско общество:  Ключът към решаването на социалните проблеми са силните междусекторни партньорства

Вижте още: