Международна конференция представи стъпките за подобряването качеството на живот на хората с аутизъм
От 11 до 13 ноември в София се проведе Първата международна конференция „Аутизмът не е присъда!“. Форумът събра на едно място водещи експерти в областта, които споделиха ценни съвети от своя професионален опит в работата си с деца с аутизъм. По време на уъркшоповете, част от форума, участниците получиха полезни практически решения на най-често срещаните трудности, които хората, засегнати от проблема, имат.
„Днешната конференцията отново ни показва, че всички трябва да бъдем ангажирани с тази кауза, децата и родителите имат нужда от подкрепа и всички ние трябва да бъдем до тях“, с тези думи посланикът на Кралство Дания – Н. ПР. г-н Сьорен Якобсен, откри събитието. Зам.-министърът на образованието и науката Деница Сачева допълни, че темата за приобщаващото образование е изключително актуална и конференцията е поредната стъпка на сдружение „Аутизъм днес“ към „подобряването на благосъстоянието както на децата с аутизъм, така и на техните родители.“.
В първия ден от програмата на форума интерес предизвикаха лекциите, посветени на значението на учебната среда при деца с аутизъм и приложния поведенчески анализ, който е една от най-ефективните терапевтични програми в световен мащаб за модификация на аутистичното поведение към социално приемливо. Темите бяха представени от д-р Тед Хох Ed. D., LPC, LBA, BCBA-D, Лорън Рос M.A. CCP-SLAP и Чад Хъникът M. Ed, BCBA, LBA, които подчертаха, че проблемите на тези деца са еднакви навсякъде по света и изразиха надежда, че в България ще започнат да настъпват все повече положителни промени към успешната социализация на хората с аутистично разстройство.
Сред акцентите във втория ден на конференцията беше лекцията на Тери Роуел, OTR/L, която представи полезна информация за връзката между фината моторика и мозъка, чието развитие подобрява значително начина на мислене и изразяване на хората от аутистичния спектър. Как хуманоидните роботи могат да им помогнат в разпознаването на различните емоции и по-добрата комуникация с околните разказаха представителите от Сърбия на проекта “DE-ENIGMA”.
Конференцията бе закрита с лекциите, представящи значението на вербалното поведение и инструментите за неговото подобряване, начините за стимулиране на самостоятелността при децата с аутизъм, както и ролята на родителите като неразделна част от терапевтичния план.
Всеки от дните на форума завършваше с практически работилници, по време на които участниците успяха да получат експертни мнения за своите въпроси, да споделят опит и да получат ценни насоки и конкретни примери за преодоляване на различните затрудненията, които срещат хората с аутизъм в ежедневните си дейности. В конференцията се включиха както родители, така и специалисти в областта, които заедно успяха да очертаят нови стъпки към подобряването качеството на живот на хората, засегнати от аутизма.
Със своето присъствие форума уважиха още д-р Ваня Кастрева, началник на РУО – София, Калоян Дамянов, директор на РЦПППО – София, Калин Терзийски и Ники Кънчев.