IT специалистите в България споделят какви са техните нужди и очаквания за пазара на труда през 2025 г.

MiNDS – една от водещите компании за подбор на персонал в IT сектора в България, представи резултатите от най-новото си проучване сред близо 800 IT експерти. То очертава нуждите на специалистите и какво те самите очакват да се промени в сектора през тази година.

Какво мотивира IT специалистите тази година? Кои фактори ги карат да сменят работата си или дори да напуснат IT сектора? Как гледат на заплащането и социалните придобивки в индустрията? Какво мислят за имплементирането на изкуствения интелект в работата им? Отговорите на тези въпроси бяха във фокуса на специалното събитие, организирано от MiNDS – агенция за подбор на IT кадри с над 16 години опит на пазара.


Събитието се състоя на 26 и 27 март 2025 г. и събра представители на водещи технологични компании в България – управители, HR мениджъри и специалисти по подбор. Основният акцент беше представянето на резултатите от ново специализирано проучване в IT сектора, което MiNDS проведе онлайн през януари 2025 г. сред близо 800 IT специалисти, повечето от които на старши позиции и с повече от 10 години опит в сферата.

Данните от проучването потвърдиха редица ключови тенденции за пазара на труда в IT сектора. Като най-важни сред тях се отличиха следните:

• Над 60% от участниците биха променили условията си на труд, като увеличат възнаграждението. Заплащането е и фактор №1 за удовлетвореност от работата.

• Над 50% от анкетираните очакват стабилизиране на нивата на заплащане в IT сектора през 2025 г., а 37% очакват увеличение на заплащането. Само 6% са скептични и смятат, че заплатите им ще намалеят през тази година.

• Близо 85% от анкетираните вярват, че конкурентното заплащане се определя основно от техническата експертиза.

• Почти всички анкетирани IT специалисти предпочитат дистанционен или хибриден модел на работа. 50% от тях искат изцяло дистанционна работа, а 49% предпочитат хибриден начин на работа.

• Гъвкавите работни условия, бонусите и менталното здраве са сред най-очакваните социални придобивки за 2025.

• На въпроса дали обмислят нова кариера извън IT сектора, 23% отговарят, че обмислят варианта, а 3% активно търсят възможности в друг сектор.

• Запитани дали използват изкуствен интелект в работата си, 21% са отговорили, че не използват AI инструменти за програмиране, а 7% изобщо не използват AI.

IT специалистите в България споделят какви са техните нужди и очаквания за пазара на труда през 2025 г.

След представяне на резултатите събитието продължи с дискусионен панел, в който присъстващите имаха възможност да сравнят своите вътрешни HR практики с реалните нагласи на специалистите, с които работят или биха искали да привлекат. Това създаде ценен мост между двете страни в пазара на труда – работодателите и кандидатите.

Настоящото проучване е втора част от цялостното изследване на MiNDS за IT пазара на труда в България. Първата част от изследването беше проведена през 2024 г. под формата на проучване сред самите технологични компании. Резултатите от него очертаха трендовете при управлението на човешките ресурси в IT компаниите в страната. Така се оформи цялостна картина на IT рикрутмънт сектора в България, която представи гледните точки както на работодателите, така и на търсещите работа и показа къде са техните припокривания и разминавания.

С инициативи като тази MiNDS отново потвърди ролята си на доверен партньор в намирането и развитието на IT таланти за повечето водещи IT компании в страната, както и на медиатор в търсенето на работа и поддръжник на устойчивото професионално развитие на най-добрите IT специалисти в сектора.

IT специалистите в България споделят какви са техните нужди и очаквания за пазара на труда през 2025 г.

Вижте още: