Енергийният експерт д-р инж. Иван Желязков: Само инвестиции в диагностика и превенция ще предотвратят нови аварии с тока

Двете основни причини за масовите аварии са липсата на инвестиции в диагностика и превенция, както и безотговорното отношение на мрежовите оператори и регулаторния орган към експлоатацията на енергийните съоръжения. Това заявява д-р инж. Иван Желязков, член на Управителния съвет на Научно-техническия съюз на енергетиците в България и заместник-председател на Съвета на директорите на Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ), по повод авариите с доставката на електрическа енергия в редица населени места.

Още през пролетта мрежовите оператори е трябвало да изготвят план за това как ще работят при есенно-зимни условия, с какви аварийно-ремонтни групи ще разполагат, и да запознаят регулаторните органи с този план.

„На много места в България има счупени стълбове. Години наред те стоят по полетата и ръждясват. Неколкократно сме апелирали към мрежовите оператори да направят тест и анализ на остатъчния ресурс на железно-решетъчните стълбове. Да ги подложат на изпитания, които да покажат докога може да се експлоатират и ако им остава малко „живот“, да бъдат подменени навреме с нови“, пояснява д-р инж. Иван Желязков. „Никой обаче нищо не прави по въпроса. Това е безотговорност от страна на регулатора към националната енергетика и енергийната ни сигурност“, допълва той.

Според енергийния експерт действията, които се предприемат в момента, са временни и няма да решат проблема. Аварии ще продължава да има. Затова е наложително да се предприемат четири мерки. Първо, да се направи оценка на риска. Второ, да се изследва целия остатъчен ресурс на железно-решетъчните стълбове. Трето, да се увеличат мобилните аварийно-ремонтни групи в зимни условия. И четвърто, да има повече контрол и отговорност от страна на КЕВР, Министерство на енергетиката и Комисия по енергетика към Народното събрание.

Д-р инж. Иван Желязков има дългогодишен управленски опит в енергетиката. Бил е заместник-председател на Съвета на директорите на „Национална електрическа компания” (НЕК) ЕАД и член на СД на ТЕЦ “Марица Изток 2” ЕАД. Той е доктор по икономика, с докторантура по ”Енергийна сигурност”, магистър по Електроенергетика от Техническия университет и магистър по Международни икономически отношения от УНСС. Специализира “Банки и банков мениджмънт” в Института за следдипломна квалификация при УНСС. От 2014 г. е Председател на СД на “Контактни елементи” АД, член на СД на “ЦЕРБ” ЕАД и управител на ЦЕРБ ”Солар”. Член е на УС на Научно-техническия съюз на енергетиците в България (НТСЕБ).

Вижте още:

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...