Трябва ли да се взигнат заплатите с 20%?

Исканията на синдикатите са заплатите да се вдигнат с 20% догодина. Заради инфлацията.

Това е безумие. Инфлацията не може да се надбяга. Потреблението - частно и държавно - прегрява от средата на 2021 г. насам, поради огромното количество пари, което се изля от централни банки и правителства по време на пандемията. Това се случва и в България, данните за БВП през последните 3-4 тримесечия ясно го показват.


Инфлацията не е само заради войната в Украйна, беше тръгнала нагоре още през лятото на миналата година. Цените на енергийния пазар в Европа експлодираха още миналата есен почти 6 месеца преди началото на войната.

Дори да е добра идея - откъде ще дойде това вдигане на заплати? Вижте отчетите на компаниите - къде има увеличение на маржовете на печалба освен за някои в енергийния сектор?

Ако бизнесът не може да вдигне заплатите, то кой остава - държавата? Но до кога ще може да си позволи да раздава пари? Отново, инфлацията не може да се надбяга с дефицитно харчене за заплати и пенсии или печатане на пари (второто така или иначе не е опция за нас защото сме с валутен борд). Може само да се подхрани.

След 6 месеца някой отново ще говори за актуализация на бюджета, защото, опа, инфлацията пак ни изненада и сега вече е 30%. Докога ще се танцува този фарс? Докато дефицитът не стане двуцифрен? Какво правим когато финансовите пазари въобще не искат да ни купуват дълга и не можем да финансираме дефицита си?

Може да има логика да се помисли за стимулиране на инвестициите, особено в тези сектори където имаме най-голяма експлозия в цените поради фактори И от страна на предлагането (енергетика). Теоретично, така може да се вдигне производството и от страна на предлагането да се постигне олекотяване на инфлационния натиск. На практика нещата са по-сложни, защото качеството на публичните инвестиции, особено у нас, е под (голям) въпрос.

Но от страна на потреблението не трябва да се прави нищо. Като минимум текущите разходи в държавния бюджет трябва да се замразят догодина. Това включва и социалните, включва и пенсиите. Минималната работна заплата не трябва да се вдига, най-вече защото с нея автоматично биха се вдигнали и редица социални плащания. В оптималния вариант текущите разходи всъщност дори биха се съкратили.

Потреблението трябва да падне. За да стане това и реалните доходи трябва да паднат. Това е единственият начин. Съжалявам, но някой трябва да го каже.

Иначе следваме макро политика в стил Бананова република и когато не можем да си финансираме дефицита ще ходим да просим пари от МВФ. И условията, които МВФ ще плеснат на спасителния пакет така или иначе ще включват съкращаване на пенсии и подобни ограничения на държавните разходи, но тогава ще са много по-тежки отколкото са нужни в момента.

Вижте още:

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...

Стратегията е насочена към развитие на ангажираността с клиентите, многоканалния подход и управлението на взаимоотношенията.Революционната стратегия на Пощенска банка...