Китайски учени са успели да презаредят гориво в експериментален ториев реактор без да го спират

Китайски учени са презаредили гориво в експериментален ториев реактор на разтопени соли, без да го спират. Китайският прототип достигна пълна мощност през юни 2024 г., а през октомври изследователите извършиха първата в света смяна на горивото, докато реакторът работи. Постижението беше обявено наскоро от Сю Хунджи, ръководител на научния екип, отговарящ за проекта за ториев реактор, по време на закрито заседание на Китайската академия на науките (КАН).

Сю и екипът му от Шанхайския институт по приложна физика (SINAP) са разработили технологията въз основа на разсекретени изследвания от САЩ. Той обясни, че американските учени са изграждали и тествали ранни версии на реактори с разтопени соли от 60-те години на миналия век, но впоследствие са спрели да ги разработват.


„САЩ оставиха изследванията си в публичното пространство в очакване на подходящ наследник. Ние се превърнахме в този наследник“, каза той на срещата на КАН.

Американският експериментален реактор с разтопена сол (MSRE) в Националната лаборатория Оук Ридж (ORNL) е изследователски ядрен реактор, който достига критична точка през 1965 г. и работи до 1969 г. Той е спрян след приключване на всички експериментални задачи и системите му са консервирани до окончателното му извеждане от експлоатация. От 2011 г. Китай възражда технологията, като Сю съобщава, че изграждането на експерименталния реактор в пустинята Гоби е започнало през 2018 г., а в хода на проекта екипът се е увеличил от няколко десетки души до над 400.

Вижте още: