Втора АЕЦ в плановете за сътруднически между Турция и Росатом

След като започна сътрудничество с руската „Росатом“ за строежа на АЕЦ „Аккую“ - първата атомна електроцентрала на Турция, Анкара иска да го разшири чрез изграждането на втора АЕЦ в Синоп, на Черно море. Това съобщи министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Алпарслан Байрактар на международния форум „АТОМЕКСПО-2024“ в Сочи.

Той описа ядрената програма на страната си като „огромно начинание“ и посочи, че компании от Китай и Южна Корея също проявяват инвестиционен интерес към турския атомен пазар.

Ядрената енергия има значима роля в стремежа на Анкара да постигне нулеви емисии до 2053 г., като за тази цел е заложен строеж на още две АЕЦ. Байрактар подчерта, че разрастващият се енергиен пазар на страната се нуждае от повече мощност, за да отговори на увеличеното търсене от страна на индустрията, и Турция ще приоритизира производството на енергия от ВЕИ, заедно с ядрената енергия.

Развитието на атомната енергия в страната започва с изграждането на четири реактора в АЕЦ „Аккую“, като Турция цели достигане на 7,2 гигавата атомни мощности до 2035 г. и 20 гигавата до 2050 г. Според Байрактар това може да бъде постигнато с първоначалната инсталация от 4,8 гигавата в „Аккую“, последвана от четири блока в Синоп, и още четири в района на Тракия. Приблизително 5 гигавата се очаква да дойдат от малки модулни реактори (ММР), които ще бъдат приоритет през следващите 20-30 години. „Турция се нуждае и от квалифицирани кадри за тази индустрия и сътрудничеството с „Росатом“ ще позволи развитието ни в тази посока“, отбеляза Байрактар.

 

Вижте още:

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...

Стратегията е насочена към развитие на ангажираността с клиентите, многоканалния подход и управлението на взаимоотношенията.Революционната стратегия на Пощенска банка...