Westinghouse подписа договор за проектиране на нови ядрени мощности с технологията AP1000® в България

С договора за инженеринг се поставя началото на процесите по лицензиране на технологията, получаване на разрешителни за строителство, структуриране на управлението на проекта и планиране на дейностите на площадката в Козлодуй.

Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй. На подписването в София присъстваха министър-председателят Димитър Главчев, министърът на енергетиката Владимир Малинов, посланикът на САЩ в България Н. Пр. Кенет Мертен, изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, старши вицепрезидентът за „Енергийни системи“ в Westinghouse Елайъс Гидиън и президентът на Hyundai E&C Юн Йънг Джун.


Обхватът на договора включва разработване на специфичен за площадката в Козлодуй проект за изграждане на два енергоблока с технологията AP1000® на Westinghouse. Това е най-модерната технология за ядрен реактор от поколение III+, която към момента е напълно лицензирана и успешно внедрена в крайна експлоатация. В допълнение, изпълнението на договора ще позволи „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ да стартира процедурите по лицензиране на технологията в България и получаване на необходимите разрешителни за строителство, като същевременно ще структурира изцяло проекта за изграждане на новите ядрени мощности и ще стартира планирането на дейностите и необходимите ресурси за експлоатация и поддръжка на бъдещите ядрени мощности. Изпълнението на включените в едногодишния договор за проектиране дейности ще започне незабавно.

„България има над 50 години опит в изграждането на ядрени мощности. А днешното събитие ще надгради този опит и ще допринесе за независимостта, диверсификацията и стабилността на ядрената енергетика в страната и цяла Европа. Радваме се, че си партнираме за проекта за изграждане на нови мощности с Westinghouse Electric Company и Hyundai Engineering & Construction, които са безспорни лидери в тази област. Убеден съм в големия успех на проекта, като от своя страна българската държава ще даде максимума за успешната му реализация“, каза министър-председателят Димитър Главчев.

Westinghouse подписа договор за проектиране на нови ядрени мощности с технологията AP1000® в България


„Основен приоритет на нашия кабинет е развитието на ядрената енергетика. Последователните ни усилия в тази посока доведоха до днешното събитие. Благодаря на Westinghouse Electric Company и Hyundai Engineering & Construction, че откликнаха на нашето желание и създадоха консорциум. Вярвам, че за по-малко от 10 г. ще имаме работещ проект, който да е гаранция за българското население и държава, че ще имаме чиста енергия на достъпна цена“, коментира министърът на енергетиката Владимир Малинов.

„САЩ напълно подкрепят усилията на България да гарантира енергийната си сигурност чрез диверсификация на енергийния сектор. Изграждането на тези два нови реактора не само ще подобри енергийната сигурност на България, но и ще позиционира страната като ключов енергиен център в региона“, каза Н. Пр. Кенет Мертен, посланик на САЩ в България. „Този ​​проект, в основата на който е напреднала американска технология с несравними стандарти за безопасност, гарантираща години на безопасна експлоатация, е способен да осигури устойчива и сигурна енергия за бъдещето на България и да подкрепи нейната енергийна независимост.“

„Щастливи сме да разширим нашите дългосрочни отношения с България и да работим в тясно сътрудничество за изграждането на два нови енергоблока с усъвършенстваната технология AP1000®, които ще укрепят енергийната сигурност на България“, коментира Дан Липман, президент „Енергийни системи“ в Westinghouse. „Този ​​проект не само ще осигури чиста, безопасна и постоянна електроенергия за България, но и ще създаде нови висококвалифицирани работни места и реални икономически ползи за години напред.“

Първият енергоблок с технология AP1000® в България се очаква да влезе в търговска експлоатация през 2035 г. Westinghouse вече подписа меморандуми за разбирателство с 22 български компании, които ще се включат в проекта. Проектът за изграждане на два нови енергоблока на площадката в Козлодуй също така ще предостави на български фирми възможността да участват в сходни проекти за изграждането на очакваните над 30 енергоблока с технологията AP1000® в световен мащаб.

Westinghouse подписа договор за проектиране на нови ядрени мощности с технологията AP1000® в България

AP1000® е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация, използващ напълно пасивни системи за безопасност, който е с модулен дизайн на конструкцията и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. Четири реактора с технологията AP1000® днес поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, още осем реактора са в процес на изграждане и има одобрен проект за изграждането на още четири енергоблока с тази технология. В САЩ, на площадката на АЕЦ „Vogtle“ в щата Джорджия, вече има два енергоблока с технологията AP1000®, въведени в крайна търговска експлоатация. България, Полша и Украйна също избраха технологията AP1000® за изграждането на нови ядрени мощности, като технологията е обект на интерес за внедряване на много други площадки в държави от Централна и Източна Европа, Обединеното кралство, Индия и САЩ. До края на настоящето десетилетие в света се очаква да се въведат в крайна търговска експлоатация 18 ядрени енергоблока с технологията AP1000®.

Вижте още:

Събитието откри „Седмицата на еврото“ с фокус влизането на България в еврозоната.Асоциацията на банките в България (АББ) подкрепи Десетата юбилейна...