Според експертите, промените ще доведат до сериозна административна тежест върху бизнеса.
Представители на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС) реализираха работни срещи с парламентарно представените партии за обсъждане на предложените промени за прилагане на Закона за ДДС с цел да се избегне приемането на промени, които ще доведат до голяма административна тежест за бизнеса. В срещите се включиха Председателят на ИДЕС, Бойко Костов и Председателят на Контролния съвет на ИДЕС, Велин Филипов, както и представители на счетоводните и работодателските организации - Катя Крънчева (АССП и Счетоводен портал КиК Инфо), Рая Петрова (AССП), Евгени Руйков (ИПСБ), Добрин Иванов (AИКБ) и Станислав Попдончев (БСК), като се срещнаха последователно с представителите на ГЕРБ, Възраждане, ДБ и ПП.
Целта на дискусиите е да се стигне до отпадане на предложените промените в ППЗДДС, според които всички регистрирани по ЗДДС лица трябва да декларират в дневниците си за продажби определени салда по сметките за вземания от клиенти. Консолидираното мнение на представителите на счетоводните и работодателските организации е, че това изискване ще доведе до сериозна административна тежест върху счетоводителите. В същото време информацията няма отношение към изчислението на данъка по справката-декларация по ЗДДС, и ще бъде използвана от МФ и НАП за статистически цели.
Ако бъдат приети промените, счетоводителите ще трябва да докладват ежемесечно информация, която до този момент се завеждала на годишна база до 30.06 на следващата година. Това е 12 пъти увеличаване на административната тежест, според работодателите, защото ще се прави всеки месец инвентаризация на вземанията, за да са коректни и окончателни данните, които се подават.
Ще се наложи да се поддържа допълнителен регистър за месечно деклариране, за да е ясно каква част от вземането е данъчна основа и данък при салдата на съдебни, присъдени и обезценени вземания, а при предприятия, които прилагат Международните счетоводни стандарти, салдата на вземанията могат съществено да се различават от данъчната основа и начисления данък по доставката.
Основното заключение по отношение на предложената промяна е, че тя не почива на законова делегация, не е свързана с определянето и декларирането на резултатите за ДДС, представлява много висока и необоснована административна тежест за бизнеса и не е придружена от реална оценка на въздействието. Цялостното становище на ИДЕС по темата, подкрепено от Цветан Симеонов, в качеството му на представител на няколко работодателски организации, е представено на Министерството на финансите и не е взето под внимание.
Представителите на парламентарните групи приеха представените професионални аргументи и се ангажираха да се проведе диалог с МФ, който да доведе до оттеглянето на спорните текстове в Проекта за изменени е и допълнение на ПП на ЗДДС.