Споразумението за изменение и допълнение към „Портфейлна гаранция за преодоляване на последствията от пандемията Covid-19“ ще предложи нова схема за подкрепа на бизнеса, изправен пред предизвикателства на усложнената икономическа ситуация
ОББ сключи споразумение с Фонда на фондовете за изменение и допълнение към „Портфейлна гаранция за преодоляване на последствията от пандемията Covid-19“ в рамките на обявената от правителството „Програма „Възстановяване“. Тя има за цел да предостави достъп на малкия и среден бизнес до ресурс от близо 2,5 млрд. лв.
Програмата ще улесни достъпа на бизнеса до кредити за възстановяване на дейността след постепенното отпадане на мерките във връзка с пандемията, предизвикана от Covid-19. Компаниите ще могат да получат свеж финансов ресурс за задоволяване на текущите си нужди от ликвидност, но също и за нови инвестиции, трансформация и растеж. Актуализираните условия на гаранция предвиждат кредитите да бъдат отпускани в кратки срокове, с минимална административна тежест и без да е необходимо материално обезпечение.
Сред останалите предимства за бизнеса са още съкратени срокове за получаване на одобрение и възможност за усвояване; възможност за договаряне на 12-месечен гратисен период; разсрочване на изплащането до 84 месеца; яснота на процеса и минимизиране на административната тежест; финансиране до 3 млн. лв. и до 70% от оборота за 2019 или 2020 г. според това за коя година той е бил по-голям; достъпност във всички клонове на банките партньори, с което се осигурява отлично покритие на територията на цялата страна.
Крайните получатели са малките и средни предприятия (МСП).
„С промяната в програмата получаваме възможност да подпомогнем предимно клиенти, които имат ясна стратегия за преодоляване на последствията от кризата, показват готовност не само да възстановят обичайните нива и темпове на работа, но и да планират разширение или надграждане на бизнеса си, но не разполагат със свободни активи, които да предложат като обезпечение. Чрез финансиране по програмата ще бъдат осигурени допълнителни оборотни средства на компании, изпитващи временни ликвидни затруднения или кредити за извършването на инвестиции, свързани с променен начин на работа – оптимизиран и дигитален. С приоритет работим по въвеждането на програмата, така че служителите на ОББ, отговарящи за работа с бизнес клиенти, да познават условията й и да могат да я предлагат от началото на месец юли.“, коментира Десислава Симеонова, изпълнителен директор „Малки и средни предприятия и корпоративно банкиране“ в ОББ.
Финансовият инструмент се изпълнява в съответствие с Приоритетна ос 2 „Предприемачество и капацитет за растеж на МСП“ на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие.