България прогони чуждите инвеститори и вече плаща цената

„Отливът на чуждестранни инвестиции в имотите е симптом на системен срив в държавната политика“, подчертава Йордан Йорданов, управител на агенция за недвижими имоти „Нов Дом 1“

България отбелязва трета поредна година отлив на чуждестранните инвестиции в сектора недвижими имоти. Официалната статистика на БНБ показва, че през 2022 г. отливът е в размер на минус 21 милиона евро нето, през 2023г. е минус 13 милиона евро, през 2024г. минус 15.2 милиона евро. Предварителните данни сочат, че само за първите четири месеца на 2025 г. нетният поток вече възлизат на -7.5 млн. евро. Въпреки че страната ни продължава да предлага едни от най-добрите данъчни условия в ЕС, данните сочат, че чужденците не просто са спрели да купуват – те активно излизат от пазара. Очакванията са, че ако тази динамика се запази до края на годината отлива ще надхвърли повече от 15 млн. евро.

Според Йордан Йорданов причината е преди всичко вътрешна, а именно липсата на върховенство на закона и отлично работеща правораздавателна система, които да гарантират сигурност на инвеститорите. Точно това отблъсква западните инвеститори от нашата страна. От друга страна политиката на България спрямо Русия през 2022 г. доведе до масовото изтегляне на руски инвеститори от България. Тук е важно да отбележим, че през последните 15 години именно те развиха черноморската курортна линия. Като трети фактор можем да отбележим и факта, че с изключение на София останалите части на България са трудно достъпни за западните инвеститори по въздух

Законът не важи за всички - и това плаши инвеститорите

„Когато една страна не е правова държава, инвеститорите си тръгват. Тук законите не се прилагат, администрацията действа по свое усмотрение. Напълно законни проекти, се бавят или блокират без последици за виновните. И това вече се вижда в цифрите.“, споделя той.

България би трябвало да привлича чужди капитали, а не да ги губи. „Имаме най-ниския данък печалба в ЕС, печеливш строителен сектор, най-ниски лихви и повишено търсене. Българският пазар е една изключително добра възможност за всеки инвеститор. Вместо очакван наплив от инвеститори, наблюдаваме точно обратното. И причината е само една – няма върховенството на закона, а така всяка чуждестранна инвестиция се превръща в риск.“

Руските купувачи се оттеглиха и така пазарът остана вътрешен

До 2021 г. руските купувачи са били основен двигател на пазара по Черноморието – масово присъствие, висока покупателна способност и лоялно поведение. Те са инвестирали основно в жилища, прекарвали са месеци в страната, вливали са пари в местната икономика и са се вписвали спокойно в местната среда. Промяната в политическите отношения между България и Русия обаче води до рязък отлив. Според него, до голяма степен провокиран от целенасочени действия на държавата, които отблъскват доскорошните купувачи. В резултат техните имоти са били изкупени основно от български граждани.

„Пазарът по Южното Черноморие не е изоставен, през изминалата година дори се отчита сериозен ръст спрямо 2023 г., но купувачите вече са предимно българи, с по-слабо международно присъствие и ограничен дял на украински и други чуждестранни инвеститори“, отбелязва Йорданов. В момента над 95% от сделките в региона се сключват от българи, което задържа активността, но не носи външния капитал, от който пазарът има нужда, за да расте.

Еврозоната – какво да очакваме?

Очакваното присъединяване на България към еврозоната е повод за надежда, но не и гаранция за завръщане на чуждестранните инвеститори.

„България има всички предпоставки да привлече компании и частни купувачи – сигурност, климат, локация, история, туристически забележителности, планина и море, народопсихология, пазар“, коментира той.

Еврозоната може да даде огромен тласък, ако бъде придружена от реални усилия за реформи. Сред тях се откроява нуждата от по-добра транспортна свързаност, особено между ключови региони извън столицата, които често остават извън обхвата на международните инвестиции именно заради ограничената си достъпност.

„Единствено национална стратегия с конкретни действия, гарантирано върховенство на закона, предвидима администрация и активна подкрепа за реални инвеститори може да превърне България в предпочитана дестинация за чужд капитал,“ заключава Йорданов.

Вижте още: