Проучване сочи, че двама от всеки трима българи прибягват до самолечение61,5% от участвалите в изследването българи посещават лекар, след като не са успели да се излекуват сами

Студеното време предразполага все по-честата поява на различни симптоми на настинка и грип. Как българите се справят с тях, предприемат ли превантивни мерки, на кого се доверяват за здравни съвети? Това са само част от въпросите, на които отговорят допитаните българи в независимото проучване, проведено от маркетинговата агенция Pragmatica, по поръчка на медийна агенция Starcom, част от Publicis Groupe България.

Изследването показва, че сред българите се наблюдава феномен на самолечението. От всеки трима човека, двама прибягват до самолечение. 61,5% от анкетираните посещават лекар, чак след като са приложили някакво самолечение, което не е проработило. Само 19% посещават лекар още при проява на първи симптоми. Основната част от хората, които са взели участие в проучването, вярват, че полагат нужните грижи за здравето си. Резултатите показват, че 59% разчитат на натурални средства и билки при лечението си. Все пак, най-голям процент от анкетираните (71%) залагат на традиционната медицина.

„Според нас здравето е тема с голямо значение и е важно да има информираност за нея. Проучването дава полезна информация, като например, че най-често срещаните заболявания са грип и настинката, както при възрастните, така и при децата. Проучването ни помогна да достигнем и до интересни факти какви лекарства се ползват най-често и как ги купуват българите.“
– коментира Велислава Анастасова, управляващ директор на Starcom България.

Българите са посещавали личните си лекари средно 3 пъти за изминалата година. Оказва се, че повече хора вземат решение за покупка на лекарствен продукт на база предишен личен опит, отколкото на препоръка от лекар. Почти всички семействата (97,5%) имат подготвена домашна аптечка с лекарства от първа необходимост, до която прибягват при поява на симптоми на болест, а 63% първо посещават лекар и купуват лекарства след неговите препоръки. Въпреки това, при 67,8% от хората се е случвало да заменят предписаното им лекарство от лекар с друго по-евтино със същото действие.

Проучването показва, че 56% от анкетираните прибягват до онлайн пазаруването и по отношение на лекарства. Основните фармацевтични продукти, които българите купуват онлайн са хранителни добавки, витамини и пробиотици. Хората, които предпочитат традиционните аптеки, избират между 2 и 3 фармацевтични заведения всеки път, като влияние за избор оказват ценовите оферти.

Важно е да се подчертае, че лекарите си остават най-достоверен източник за здравни съвети за 78% от анкетираните. Интересен факт е, че 44% от хората търсят решения за здравните си проблеми в специализирани сайтове. Също така по-голям процент от тях се допитват до приятелите си, отколкото до фармацевт, а 23% се доверяват на социалните мрежи.

Проведеното проучване е количествено, направено чрез онлайн анкета към равен брой мъже и жени (обща бройка 400) на възраст от 18 до 70+ години, които ползват интернет поне веднъж седмично.

Вижте още: