Над 70 учители се запознаха с принципите на кръговата икономика и устойчивите практики в текстилната индустрия.
TexCycle Eco Academy проведе обучение за над 70 учители от цялата страна, насочено към въвеждането на темите за устойчиви практики и принципи на кръговата икономика в образованието. Тази инициатива има за цел да подготви учителите за бъдещите изисквания на текстилния сектор, свързани с намаляването на отпадъците, рециклирането и удължаването на живота на текстилните изделия, които предстоят да бъдат въведени и в учебните програми на професионалните гимназии по облекло.
През ноември базата на TexCycle беше домакин на учители от Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн – Варна. Един от основните акценти на посещението беше необходимостта устойчивите практики в модната индустрия да бъдат включени в новите учебни програми. Това е част от Стратегията на Европейския съюз за устойчиви текстилни продукти, която цели да въведе промени, осигуряващи, че до 2030 г. дрехите и обувките на европейския пазар ще започнат да се произвеждат без вредни вещества, ще съдържат рециклирани материали и ще бъдат с по-високо качество, което ще гарантира по-дълъг жизнен цикъл.
В края на месеца екипът на TexCycle Eco Academy проведе и онлайн обучение за учители от цялата страна в партньорство с приложна академия за образование „Синдео“. Участниците в онлайн семинара се запознаха със съвременните екологични предизвикателства и методи за тяхното представяне в класната стая по достъпен и ангажиращ начин. В допълнение, бяха споделени ресурси от международния проект EDUwaste, включително образователния филм „Ресурс или отпадък? Текстилът в нова светлина“ и учебни материали за свободно използване в часовете.
„Учителите играят ключова роля във формирането на отговорно отношение към ресурсите сред младите хора, като предават знания и помагат на учениците да осъзнаят нуждата от промени в модната индустрия и в потребителските навици. Актуализирането на учебните програми в професионалните училища по текстил е също важен фактор, но докато това се осъществи, тези обучения помагат на преподавателите да се запознаят отблизо с дейностите за устойчивото използване на текстила.“, коментира Валентина Великова, координатор проекти „Кръгов текстил“ в TexCycle.
Полезен инструмент за въвеждане на темата за текстилното оползотворяване е образователният проект EDUwaste, в който участва българската компания Евротекс ЕООД и нейният бранд TexCycle, заедно с фирми от Словакия и Чехия. Проектът предлага множество материали, които са достъпни в специална платформа за всички регистрирани организации. Финансиран по програма „Еразъм+“, той цели да насърчи учениците от различни възрасти да изградят устойчиви потребителски навици и да събират разделно непотребния текстил. Платформата предлага и методология за учители, подпомагаща обучението по тези теми.
Повишаването на осведомеността чрез информационни кампании е ключова част от дейността на TexCycle. Еко Академията на компанията се фокусира върху негативните последици от бързата мода и свръхпотреблението на дрехи, като насърчава отговорно отношение към пазаруването и околната среда. Сред инициативите на Академията са участие в образователни проекти, провеждане на обучения и лекции, работилници "UpCycle with TexCycle" и създаване на интерактивни материали.