Бизнесът се е насочил към най-разрушителния подход за набиране на работници

Знам, че цялата върхушка и мажоретките и са напълно обладани от беса с премахването на лева и валутния борд,но да обърна внимание на друг голям макро въпрос.

Очевидно е, че българският бизнес, воден от държавата, се е насочил към най-разрушителния подход за набиране на работници/персонал. А именно, да блокира ръста на доходите и да внася мигранти от трети страни, които да подбиват цената на българската работна ръка. Версия на "западния" модел от последните десетилетия.


Ужасяващите последствия от този модел може да видите с просто око във всички основни европейски градове. Онзи ден в центъра на Париж имаше демонстрация поредна, подсилена от доклада на френските специални служби от миналата седмица. За щастие има и друг начин, който също вече дава своите плодове в Далечния Изток. Китай навлиза в огромна демографска криза, за която се коментира публично от поне десетина години.

Само че, вместо това да се компенсира с внос на чужденци, започната е агресивна програма за повишаване на продуктивността на китайската икономика - Планът "Made in China 2025" Няма да го описвам целия, но ключов елемент от него е внедряване на индустирални роботи в производството. Какви са ефектите:

1. Китай (днес) има повече индустриални роботи на 10 000 работници дори от Германия.

2. Собствените им производители на роботи вече задоволяват над 50% от местното търсене (при под 20% през 2015 г.). 3. Производителността на един работник расте, така той може да получи по-висока заплата и не е сменен с мигрант от Африка, Афганистан или Непал.

С вноса на мигранти не само посаждаме бъдещи обществени проблеми, блокираме и ръста в производителността на икономиката и се обричаме на евтино производство с ниска добавена стойност.

За пълен разкош, добавете към всичко казано и ефекта от AI върху услугите с ниска добавена стойност.

А отделно да споменем цената на енергията у нас, която трябва да се субсидира за каквато и да е конкурентоспособност. Абсолютен ужас е.

Вижте още:

48% от българите биха сменили работата си при поява на по-добра възможност, сочи ново проучване на онлайн платформата wherewework, познати у нас до скоро като...