„Търсенето на качествени площи с добра локация остава стабилно както в София, така и в големите градове. В основата са както продължаващото разрастване на компаниите от IT сектора и центровете за споделени услуги, така и прегрупирането на бизнеси в резултат от сливания и придобивания в международен план“, коментира Станимира Пашова, мениджър „Офис площи“ в Cushman & Wakefield Forton.
-
разрастването на IT и аутсорсинг сектора и консолидирането на бизнес движат офис пазара
-
нови брандове за мода и спортни продукти се очаква да влязат в българия в близките години
Консолидирането на бизнес доведе до мащабни наемни сделки на офис пазара в София през последните години, при които големи международни компании обединиха операциите си на едно място. През изминалото тримесечие се случиха две подобни премествания – Progress влезе в Grafix Business Center на бул. „Цариградско шосе“, а фармацевтичната компания Teva/Actavis се премести в FPI Business Hub, където миналата пролет нае над 7 000 кв. м.
И при двете компании Cushman & Wakefield Forton участва активно в процеса, предлагайки комплексно решение по намирането на офис и преместването им. В обхвата на предоставените услуги влизаха както посредничество, така и широк набор от дейности в областта на проджект мениджмънта - организиране на тръжни процедури, управление на довършителните работи и следене на качеството, контрол и оптимизиране на разходите и поетапно предаване на сградата на наемателя.
„Ключово при преместването и на двете компании беше да спазим техните глобални стандарти за офис среда, като едновременно с това се вместим в предвидените бюджети и срокове за изпълнение“, коментира Николай Аврамов, който оглавява отдел „Проджект мениджмънт“ в Cushman & Wakefield Forton.
През първата половина на 2018 г. в София бяха въведени в експлоатация няколко първокласни офис сгради с обща площ 37 800 кв. м. В ход е строителството на 334 000 кв. м площи клас А и В, от които 166 000 кв. м се очаква да получат разрешение за ползване през тази или в началото на следващата година. Наемите остават стабилни, като търсените от собствениците на първокласни площи нива се движат между 13 и 15 евро/кв. м.
Офис пазарът продължава да е във фокуса и на инвеститорите. През първата половина на 2018 г. бяха приключени продажби за над 220 млн. евро или над 60% от общия инвестиционен обем в страната. Най-голямата сделка за периода бе придобиването на Megapark от Lion’s Head Investments. Cushman & Wakefield Forton участва като консултант по сделката от страната на продавача.
Индустриални площи
Пазарът на индустриални имоти в София отбеляза значителна наемна активност през първата половина на 2018 г. с 42 000 кв. м отдадени площи. Двигател са продължаващото търсене на качествени площи от една страна и напредващото строителство на нови фази от големи индустриални и логистични паркове, от друга.
Сред по-големите проекти за собствено ползване, приключени през второто тримесечие, са новият логистичен център на Office 1 Superstore и фабриката на Multivac в Индустриална зона Божурище. Към средата на 2018 общият обем производствени и логистични площи в София и близките индустриални зони достига 993 531 кв. м, а на тези в строеж – 250 400 кв. м. След плавното покачване през последните години наемите на качествени складови площи остават стабилни. Предлагането на първокласни имоти под 10 000 кв. м се движи около 4.5 евро/кв. м.
Търговски площи
Движен от ръста на потреблението, пазарът на търговски площи също показа наемна и инвестиционна активност през първата половина на 2018 г. През второто тримесечие във фокуса беше big-box сегментът, основно покрай разрастването на големи хранителни вериги и търговци от сектора „направи си сам“, ремонтите и обзавеждането на дома. Сред новоотворените площи от този тип през тримесечието бяха тези на CBA и JYSK в „Ритейл парк Средец“ в София. В страната ритейл парковете и big-box форматът са използвани и от търговци в областта на модата и обувките като платформа за навлизането им в областните градове.
Заедно с разрастването на вече присъстващите търговци, българският пазар става все по-атрактивен и за навлизане на нови козметични и модни брандове. През първата половина на 2018 г. в София отвориха магазини NYX и The Body Shop, както и Polo Ralph Lauren, a модният бранд Superdry откри първата си локация за страната в Пловдив. Вълната от навлизане на нови международни и регионални брандове се очаква да продължи с нови откривания в близките години.
След лекото покачване от края на 2017 и началото на тази година наемните нива в София остават стабилни. За моловете те са 32 евро/кв. м за малък търговски обект в зона с висок трафик, а за бул. „Витоша“ средните наемни нива се движат около 50 евро/кв. м. С нарастването на активността на наемателите средната незаетост в търговските центрове в София плавно намалява, като към средата на годината тя е около 9%. В най-добре представящите се молове на пазара нивата на свободни площи се движат в рамките на 1-2%.
След вълната от придобивания на ритейл пазара през 2017 г., през последните месеци станахме свидетели на още една значима инвестиционна сделка с продажбата на Mall of Sofia на GTC. Подобно на тренда в останалите пазари от Централна и Източна Европа, фокусът на инвеститорите се измества към добре работещи търговски центрове в областните градове. Доходността при сделки с първокласни активи в ритейл сегмента е с тенденция да се повиши от 7.25% за София, а нивата извън столицата се очаква да нарастват до и над 8%.