Големите тенденции в интелигентните градове, които променят живота в мегаполисите

Населението на света става все по-урбанизирано. През миналия век милиони хора са се преместили от провинцията, създавайки огромни „мегаградове“ – термин, дефиниращ град с повече от 10 милиона жители. Това ниво на население създава нови предизвикателства, с които обществото не е трябвало да се справя преди.

В отговор се появяват технологични решения, предназначени да подобрят живота, да позволят нови форми на гражданска администрация и да смекчат въздействието върху околната среда, причинено от толкова много хора, живеещи в такава близост.


Това е динамична и бързо развиваща се област на технологиите, в която иновациите оказват реално въздействие върху милиони човешки животи. Именно в тази връзка в момента се развиват някои ключови тенденции в технологиите за интелигентни градове и гражданско управление.

Интелигентна транспортна инфраструктура

В интелигентния град ежедневното пътуване ще бъде все по-революционизирано благодарение на внедряването на интегрирани системи, свързващи обществения транспорт с решения за микромобилност, инфраструктура за споделено пътуване и появата на автономен и полуавтономен транспорт. По-интелигентната инфраструктура за управление на трафика ще предвижда горещи точки, за да намали както задръстванията, така и емисиите. От решаващо значение е, че цялата тази инфраструктура ще бъде свързана и ще може да споделя данни, за да придобием ново разбиране за това как навигираме в градовете и какво може да се направи, за да направят пътуванията на всички по-плавни, по-безопасни и по-малко вредни за околната среда.

Цифрова идентичност и гражданство

Цифровото гражданство ще играе нарастваща роля в бъдещето на градския живот, тъй като правителствата и администрациите въвеждат планове за проверка на самоличността и гражданска ангажираност. Това ще включва нови цифрови решения за предоставяне на услуги като кандидатстване за разрешителни, получаване на социални плащания и плащане на данъци. Прилагането вероятно ще варира значително в зависимост от културните фактори, но където и да живеят по света, гражданите ще стават все по-наясно с последиците от поверителността и сигурността на данните.

AI в градското планиране и управление

Все по-често ще виждаме използването на изкуствен интелект (AI) за по-ефективно планиране и предоставяне на услуги на живеещите в градските райони. Това обхваща всеки аспект на AI, от алгоритми за машинно обучение, обработващи данни, за да се даде възможност за по-ефективно разпределение на ресурси до прогнозно моделиране за инфраструктурни изисквания и сигнали в реално време, които дават жизненоважна информация на гражданите.

Градско планиране, ориентирано към здравето

Ерата на технологиите за интелигентен град създава нови възможности за проектиране на градска среда по начини, които благоприятстват по-доброто физическо и психическо здраве на хората. Използването на този потенциал ще бъде друга ключова тенденция през следващите години. Това включва използването на сензори и данни за наблюдение и откриване на замърсяване или нездравословни нива на шум, както и приемането на прогнозни решения за по-здравословен градски живот.

Цифрови близнаци в градски мащаб

Концепцията за дигитален близнак включва създаване на виртуални реплики, моделирани с помощта на данни от реалния свят, за да се създадат симулации, които могат да се използват за планиране и управление на развитието. Дигитален близнак може да моделира всичко – от прост обект или механична система до екологична екосистема или цял град. Проектите за дигитални близнаци от градски мащаб, които в момента са в ход, включват Сингапур, Хелзинки и Дъблин, а в близко бъдеще е вероятно да видим експлозия на дейност в тази област.

Справяне с недостига на вода

Глобалното градско население, изправено пред недостиг на вода, се очаква да се удвои до 2050 г., а технологичните решения на това предизвикателство ще бъдат в центъра на гражданското планиране през следващите години. Това ще включва както прогнозни мерки за предвиждане на променливи нива на наличност и използване, така и усъвършенствани техники за рециклиране, разпространение и обезсоляване. По-интелигентното управление на водата означава адаптиране на начина, по който тя се събира, съхранява и използва в условията на бързо нарастване на населението и променящ се климат.

Устойчивост на климата – издържане на бурята

От площадите в Ротердам, проектирани да се удвояват като заливни равнини, до FloodNet, захранван от интернет на нещата (IoT) в Ню Йорк, подготовката за все по-нестабилен и непредсказуем климат е основен фокус на технологичното градско планиране. В световен мащаб се прогнозира, че екстремните метеорологични явления ще станат по-чести и тежки и справянето с това предизвикателство ще включва използване на технология за подобряване на готовността и позволяване на по-ефективна реакция и възстановяване.

Инфраструктура за възобновяема енергия

Тук става въпрос за преминаването към устойчиви и възобновяеми енергийни източници, както и за подобрена енергийна сигурност в лицето на геополитическата несигурност. Интелигентните мрежи, включващи предсказуемо разпределение на ресурсите, управлявано от изкуствен интелект, несъмнено ще бъдат част от това, но все по-голямото възприемане на слънчева, вятърна и приливна енергия, както и преминаване към микромрежи и нови форми на съхранение с батерии, също ще бъдат съществена част от решението.

Големите предизвикателства

Градският живот се променя и урбанистите имат повече технологични възможности от всякога, когато става въпрос за управление и прилагане на тази промяна. Използването на обхванатите технологични възможности ще бъде ключово за предизвикателствата на нарастващото градско население, демографските промени и извънредните климатични условия.

Необходима е обаче и политическа воля, както и обществено приемане на необходимостта от тази промяна. Разбирането на тези тенденции ще бъде шансът за подобряването на живота на милионите от нас, живеещи в днешните модерни и натоварени градове.

Вижте още: