• Новият революционен процес на GR3N решава проблема с трудните за рециклиране отпадъци от РЕТ, като същевременно осигурява качество, подобно на това на първичен материал
• Софтуерно дефинираната система за автоматизация на Schneider Electric позволява оперативна гъвкавост за мащабиране от концепцията до ниво промишленост
• Компаниите заедно насърчават иновациите, като стимулират кръговата икономика в химическата промишленост
Schneider Electric, най-устойчивата компания в света и лидер в дигиталната трансформация на енергийното управление и автоматизацията, си партнира с GR3N, компания за химическо рециклиране на полиетилен терефталат (PET), за създаването на първата отворена система за автоматизация на високо развитата индустрия за рециклиране на пластмаси.
Тъй като 50% от пластмасовите отпадъци в света се озовават на сметищата, а само 9% от тях се рециклират, GR3N разработи MADE – решение за деполимеризация с помощта на микровълни. Този нов процес разгражда РЕТ до неговите химически градивни елементи, които могат да се комбинират отново за създаването на нови РЕТ пелети с качество, подобно на това на първичен материал с цел изработването на опаковки и текстил, като по този начин ефективно се затваря цикълът на трудно рециклируемата пластмаса. Технологията се основава на алкална хидролиза и може да се справи с по-голямо количество примеси в сравнение с другите технологии.
През март 2024 г. GR3N успешно демонстрира MADE и възможностите на отворената технология за автоматизация на Schneider Electric, EcoStruxure Automation Expert, на своя демонстрационен обект в Италия. Заводът MADЕ е създаден, за да приложи всички технологии, които ще бъдат окончателно внедрени в първото промишлено съоръжение, планирано за инсталиране в Испания и с очакван капацитет за обработка на над 40 000 тона PET отпадъци годишно. Присъщата модулност на патентования процес на рециклиране на GR3N позволи на MADE да стане първият завод за рециклиране на пластмаса, който използва споделеното време за автоматизация чрез управление от Universal Automation въз основа на стандарта IEC 61499.
Софтуерно дефинираната система за автоматизация отделя хардуера от софтуера, като позволява свободното свързване на устройства и оборудване в различните слоеве на архитектурата независимо от производителя. Тя действа като цифров гръбнак на промишлените операции в завода, осигурявайки основата за вземане на по-информирани решения. Този подход позволява на MADE да направи технологична демонстрация на ново поколение системи за автоматизация, при които преплитането между оперативните технологии (ОТ) и информационните технологии (ИТ) позволява използването на усъвършенствани функционалности за управлението на операциите и анализа на данните.
„Чрез софтуерно дефинирана автоматизация и хардуерна независимост успяхме ефективно да намалим риска при нашите операции и да разширим границите на нашата технология“, посочва Фабио Силвестри, ръководител на отдел „Маркетинг и бизнес развитие“ в GR3N. „Съумяхме бързо да конфигурираме наново системите си, щом открихме възможности за подобряване на ефективността, като същевременно избегнахме проблеми във веригата на доставки поради хардуерната агностичност на системата. Именно това е необходимо, за да може усъвършенстваното рециклиране на пластмаса да стане реалност в голям мащаб.“
Благодарение на модулния, агностичен характер на EcoStruxure Automation Expert, GR3N успя да избере оптималната технология за мащабната демонстрационна инсталация и лесно да я приложи и в нови обекти. Ползите включват:
• Индустриална мащабируемост – значително минимизира инвестиционния риск по време на разширяването на мащаба на технологията на GR3N до първата по рода си промишлена инсталация, като същевременно предлага нов начин за защита на интелектуалната собственост като лицензодател на процеса.
• Гъвкавост на проектирането – системата, която е независима от доставчика и хардуера, позволи на GR3N да проектира най-доброто възможно решение, което не се влияе от обвързаност с доставчика и от проблеми във веригата на доставки.
• Съкращаване на времето за проектиране и пускане на пазара – модулният дизайн на софтуера за управление, подкрепен от цифрова приемственост през целия жизнен цикъл на инсталацията и с фокусирано върху автоматизацията вземане на решения по силата на своя замисъл, намалява човешките грешки с 40% на етапа на разработване.
• Опростяване на контрола – независимостта от доставчика позволява контролът да бъде разпределен или централизиран в зависимост от потребностите.
• Нови възможности – интеграцията на ОТ/ИТ предоставя нови възможности за ефективност и оптимизация по цялата верига на стойността благодарение на безпроблемното включване на усъвършенствани техники за анализ на данни.
• Намалени разходи – софтуерно дефинираният подход към автоматизацията се очаква да намали инженерните разходи с 30%.
• Работна сила от следващо поколение – привлича следващото поколение работници със системи, които имат прилики с тези в ИТ.
Световното потребление на пластмаса се очаква да се утрои до 2060 г., а количеството пластмаси в океана да надхвърли това на рибата. Задоволяването на търсенето и ограничаването на замърсяването, като същевременно се постигне нулева нетна консумация до 2050 г., изисква революция в модела на потребление.
Партньорството между GR3N и Schneider Electric, което започна с подписването на меморандум за разбирателство, ще позволи на химическата компания за рециклиране да разшири дейността си в нови обекти бързо и икономически ефективно. Очаква се решението да достигне промишлени мащаби до 2027 г. с изграждането на завод с капацитет 35 – 40 хил. тона, който ще включва предварителна обработка, деполимеризация и реполимеризация.
„Всяка година хората произвеждат около 460 милиона тона пластмаса, от които приблизително 70% се изхвърлят на сметища или се управляват неправилно“, казва Кристоф дьо Местр, президент на отдел „Енергия & химикали“, част от „Индустриална автоматизация“ в Schneider Electric.
„Ако искаме да се справим с обема на пластмасовите отпадъци, има някои задължителни условия. Трябва да наложим интеграция в целия продуктов цикъл, модулен подход за оптимизиране и стандартизиране на инженерните процеси, както и софтуерно дефинирани решения за автоматизация, които осигуряват мащабируемост, премахват депата и отварят вратата към усъвършенствани анализи. Съвместният проект с GR3N демонстрира всички тези принципи, като подобрява гъвкавостта, мащабируемостта и ефективността на разработката и дава възможност тя да достигне промишлени мащаби.“
Повече информация:
• Видеоклип с интервю от събитието Globuc Go Circular, април 2024 г: Как микровълните подпомагат рециклирането на PET – интервю с Делфин Ларжо, Schneider Electric (youtube.com)
• Кръгова икономика за пластмасите и полимерите | Schneider Electric (se.com)