Десет български спектакъла на десетия ACT Фестивал за свободен театърРазнообразието от теми и жанрове отново ще бъде витрина на най-доброто на независимата сцена в последната година

Десет спектакъла ще представят българската независима сцена на юбилейното издание на ACT Фестивал за свободен театър. Тази година фестивалът ще се проведе между 17 и 24 октомври и ще представи още 5 чуждестранни представления, 1 международна копродукция, няколко професионални уъркшопа на изключителни професионалисти от цяла Европа, естетически дискусии и срещи за обмен между артисти от множество държави.

Юбилейното издание ще бъде под мотото “ЕКО/ЕГО система” и темата за връзката между съвременното свободно сценично изкуство и мисълта за природата присъства освен в специална дискусия в рамките на фестивала, и в няколко от българските и чуждите спектакли.

Танцовото представление #ЗаПластмасовияЧовек “Синтетики” на хореографа Живко Желязков я разглежда през задушаващата “пластмасовa” култура на съвременното консуматорство. В “Танго в космоса” екипът на “36 маймуни” разказва за едно фантастично постапокалиптично бъдеще, в което трима съвременни влъхви се срещат в сънищата си, за да променят не само своите съдби, но и съдбата на Земята. Интерактивният спектакъл “Дългият път към звездите” пък ни запознава по забавен и находчив начин с последните достижения на космическите науки, води ни в далечния Космос и ни кара да се замислим за нашата планета-майка Земя с въпроса: Какво трябва да направим, ако искаме да я спасим, а с нея и цялото човечество?

Българската селекция на ACT Фестивал за свободен театър по традиция ще предложи широко тематично и жанрово разнообразие. Авторският спектакъл “Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта”  на Театър Паник Бутон разказва историята на четири жени, свързани от тежка диагноза, която им дава шанс да станат по-добри версии на самите себе си и да се отдадат на любовта, мечтите и порива към щастие.

Визуалният пърформанс “Видение” на Михаела Добрева, Борис Далчев и Цвета Дойчева пък ни изпраща в един различен свят -  полифония от движение, обект, субект, дигитална медия и музика, представящи съвременната личност, затворена в клетката на собствения си външен вид.

В “Борхестриптих” на Ясен Василев  четирима изпълнители са четири различни версии на Борхес, превъплъщаващи се в различни персонажи от три разказа на писателя. Целият драматургичен текст е 100% изграден от цитати.

“Гледна точка” на Клонираните изгражда своя текст през импровизация. В спектакъла публиката следи една и съща история през гледната точка на различните герои в нея, и показва колко различни реалности създава и преживява всеки от тях.

Персонализирано и индивидуално ще изживеем и своята “Сетивна градска разходка” – своеобразно представление, създадено от „Театър на сетивата София”. Спектакълът е реално пътуване и “запознаване” със София през всички сетива на публиката (зрение, обоняние, слух, осезание и вкус).

Къде е границата между инди музиката и свободния театър ще изследва българският хореограф, визуален артист, певец и текстописец Иво Димчев в първото си участие на ACT Фестивал за свободен театър със своя концерт.

Музиката е основно действащо лице и в кукления спектакъл за възрастни “Концертът” на Петър Тодоров. Той разказва историята на четири обикновени наглед жени, които се качват на сцената като квартет от народни певици и с гласовете и песните си се докосват до божественото и носят просветление за смисъла на човешкия живот.

Пълна програма на фестивала можете да откриете на https://actfest.org

Десет български спектакъла на десетия ACT Фестивал за свободен театър

Вижте още:

• Застрахователният сегмент е разделен регионално според пазарите, на които Generali оперира• Уди Брадфорд (Woody Bradford) ще заеме позицията на...