В спектакъла се използват песни на Help Me Jones.
УЧАСТВАТ: Ясен Атанасов, Владимир Матеев, Гергана Плетньова, Луизабел Николова, Симеон Дамянов, Ахмет Исмаил (Гост)
„Комедия на корупцията“
„Комедия на корупцията“ ще въвлече зрителите в лабиринта на живота – място, където границите между реалност и измислица се размиват. Това е пътешествие, в което смехът е най-силното оръжие срещу неумолимия абсурд на живота.
В царството, в което режисьорът Васил Дуев-Тайг и актьорите се преплитат с артистичния гений на сценографа Даниела Николчова, композитора Христо Намлиев и хореографа Филип Миланов, се ражда хипнотизиращ спектакъл, който неудържимо ще ви въвлече в очарованието на ЦИРКА. В този пленителен свят клоуните привличат с измамния си хумор, предлагайки както забавни форми, така и фини пластове ирония и сарказъм. И все пак, когато надникнете по-дълбоко в този ЦИРК НА ИНТРИГИТЕ, ще разкриете загадъчната драма, скрита под маската на шутовете с алени носове. За съжаление обаче картината не е толкова забавна, пред вас ще се появи Йозеф К. – обвинен без причина, а вие с него ще трябва да търсите отговор за случващото се.
Гротеската на клоунадните номера ни въвлича в корумпираната истина за света. Свят, изтъкан от бюрократичната администрация и нейната стъпаловидна поглъщаща машина. В нашата реалност невинните биват наказани, а виновните управляват. Малцинството, което се опитва да избяга от системата, става жертва на лъжи и манипулации, докарващи ни до полуда.
В „Комедия на корупцията“ зрителите ще попаднат в нереален свят, в който непрекъснато ще изпъкват еднакви лица, чиито роли непрекъснато се сменят. Да, това са лицата на лъжата и лицемерието, на които Йозеф К. ще стане жертва. Преминавайки през многобройните стъпала на безкрайното стълбище на бюрокрацията, пред него ще се открие абсурдната реалността на ежедневието. Колкото по-нависоко се опитва да се качи по стълбицата, образите започват да стават още по-еднакви и объркващи.
Скъпи зрители, огледайте се около себе си, познахте ли някои от тях?
„Посегнах към Франц Кафка, защото това е авторът пророкувал най-дълбоко, „неволно“ според някои негови последователи, заличаването на индивида, „черната магия“ на бюрократичните лабиринти, тоталитарните системи, парадоксалното затваряне на човека, когато разстоянията се скъсяват, обезценяването на човешкия живот – дори от прекия притежател на тази награда в космическата надпревара. Кафка предвижда всичко това, измисляйки недостижими и до днес сюжети-притчи.
В последно време избирам да не си затварям очите за случващото се в нашата страна, за нас като общество, за нравите и моралът ни. Маломерното прилагане на законите, ежедневните свидетелства за повсеместната немара, усещането за цикличност при появата на лъжегероите, които наивно и отчаяно следваме всичко това и много друго е производно на нас самите.
Начело на племето, застава вожд, подхождащ на конкретното племе. А нашето не само намира удобство в това, което е на дневен ред, а се разтваря в този цирк. Искаме да участваме в него, да приличаме на него, за да не спира комедията, понеже другите жанрове са безжалостни и трябва да ги заглушим бравурно- да не би случайно да чуем присъдата на вътрешния си глас.“
С благодарност към Театър „Българска Армия“,
Васил Дуев-Тайг