• Целта на форума е ефективното включване на живото наследство в образователните програми
• Събитието се организира по повод честванията на първия Международен ден на нематериалното културно наследство
Регионален Център София-ЮНЕСКО инициира среща с представители на университети от България и Югоизточна Европа, която се проведе днес, 25 ноември 2024 г. Представители на над 30 учебни заведения от региона споделиха как включват проблематиката за живите наследства в образователните програми и очертаха проблемите и предизвикателства пред своята работа. Събитието е и част от честванията на първия Международен ден на нематериалното културно наследство.
„Една от задачите, които си поставяме в Регионалния Център, е да разширяваме максимално партньорствата си. До момента активно развиваме сътрудничество с общностите носители на познанието, с редица културни институции, музеи, местни власти и неправителствени организации, но си даваме сметка, че без прякото ангажиране на университетските преподаватели, мисията ни по опазване на живите наследства няма да е пълноценно изпълнена”, коментира Ирена Тодорова, изпълнителен директор на Регионален Център София-ЮНЕСКО.
Участници в срещата бяха преподаватели от Софийския университет „Свети Климент Охридски“, УНСС, Нов български университет, Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, Университета по библиотекознание и информационни технологии, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, Бургаския свободен университет, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Югозападният университет „Неофит Рилски“, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев” – Пловдив. В международната среща участие вземат и представители на университети от Албания, Армения, България, Гърция, Кипър, Република Молдова, Република Северна Македония, Турция, Хърватия, Украйна и др.
Идеята за създаване на Университетска мрежа за нематериално културно наследство в Югоизточна Европа стартира през 2018 г., чрез която Регионалният Център цели да обособи платформа за комуникация и сътрудничество между образователни, научни и културни институции, преподаващи нематериално културно наследство на местно, национално и регионално ниво.
„Вярваме, че само чрез повишаване на познанието за традициите, обичаите, културните практики въобще, можем да допринесем за отношенията помежду ни, а от там и за повишаване на националната ни гордост”, каза Ирена Тодорова.
Според участниците в дискусията, макар университетите и до момента да работят в мрежа, е налице необходимост от засилването на сътрудничеството им по различни инициативи и проекти в областта на нематериалното културно наследство. Чрез тази среща се насърчава синергията между образователните програми и ще се провокира дискусия за предизвикателствата пред преподаването на нематериално културно наследство в национален и регионален контекст.
Ирена Тодорова подчерта още, че предстои подписване на споразумение за сътрудничество с Национална музикална академия „Панчо Владигеров“ като първа стъпка към отваряне на стратегическите партньорства с университетите.